birgün

28° AÇIK

Ukrayna: Rus gazının temel sevkiyat hattı kesilecek

Ukrayna’nın doğalgaz sistemini işleten GTSOU, Rusya'dan Avrupa'ya nakledilen yakıtın neredeyse üçte birinin Ukrayna üzerinden taşınmasını sağlayan hattan gaz akışının durdurulacağını açıkladı.

DÜNYA 11.05.2022 10:29
Ukrayna: Rus gazının temel sevkiyat hattı kesilecek
Abone Ol google-news

Ukrayna, Rusya'dan Avrupa'ya nakledilen yakıtın neredeyse üçte birini Ukrayna üzerinden taşıyan bir geçiş noktasından, gaz akışını askıya alacağını duyurdu ve Moskova'yı sorumlu tuttu. Açıklamada, akışın başka yere taşınacağı belirtildi.

Amerika’nın Sesi’nin aktardığına göre, Ukrayna’nın doğalgaz sistemini işleten GTSOU, Sokhranivka hattından akışı çarşamba gününden itibaren durduracağını bildirdi.

Şirket açıklamasında söz konusu durumun nedeni, ‘‘işgal kuvvetlerinin teknik süreçlere müdahalesi’’ yüzünden Novopskov gaz kompresör istasyonunun çalışamayacak durumda olması gösterildi. Bu durumda akışın, Ukrayna kontrolündeki topraklarda bulunan Suca fiziksel bağlantı noktasına, geçici olarak kaydırılabileceği belirtildi.

GAZPROM: TEKNOLOJİK OLARAK MÜMKÜN DEĞİL

Öte yandan Rusya’nın gaz ihracatında tekel durumunda olan enerji şirketi Gazprom, tüm akışın Suca bağlantı noktasına aktarılmasının ‘‘teknolojik olarak mümkün olmadığını’’ duyurdu.

Ukrayna, Avrupa’ya giden Rus doğalgazı için önemli transit yollarından biri olmaya devam ediyor. Ukrayna’nın doğusundaki Luhansk bölgesinde yer alan Novopskov kompresör istasyonu Rusya'nın kontrolüne geçmişti.

GTSOU, bunun Luhansk bölgesindeki Ukrayna gaz geçiş sistemindeki ilk kompresör olduğunu ve günde yaklaşık, 32,6 milyon metreküp gazın transit güzergahını oluşturduğunu, bunun da Ukrayna üzerinden Avrupa'ya gönderilen Rus gazının üçte biri olduğunu belirtiyor. Rus Gazprom isa Ukraynalı GTSOU şirketinin, Sokhranivka ara bağlantısından Avrupa’ya gaz akışını durdurması için bir engel olmadığını kaydetti ve Avrupa’daki alıcılara karşı tüm sorumluluklarını yerine getirdiğini açıkladı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol