birgün

15° HAFİF YAĞMUR

Ukrayna, Rus gemisini vurdu

DÜNYA 14.05.2022 06:30
Ukrayna, Rus gemisini vurdu
Abone Ol google-news

Dış Haberler

Ukrayna, Karadeniz’deki Yılan Adası yakınlarında bir Rus donanma lojistik gemisini vurduğunu açıkladı. Ukrayna’nın Odesa şehrinin askeri yönetim sözcüsü Serhiy Bratçuk, “Denizcilerimiz sayesinde, Rus filosundaki en yeni destek gemilerinden biri olan ‘Vsevolod Bobrov’ alev aldı” dedi.

Uydu fotoğrafları ve görüntüleri çeken Amerikan şirketi Maxar, Ukrayna’nın Romanya ile olan deniz sınırına yakın Yılan Adası etrafında Rus Serna sınıfı çıkarma gemisine yapılan olası füze saldırısını gösteren fotoğrafları yayınladı. VOA News’in haberine göre savunma uzmanları, Karadeniz’in batısının kontrol altına alınması için Yılan Adası etrafında son günlerde çatışmaların arttığını bildirdi.

Çatışmalar durmazken Ukrayna'nın şu anda Harkiv şehrinin yaklaşık 40 kilometre doğusunda, Siverskiy Donets nehri kıyısına kadar uzanan bölgeyi kontrol altında tuttuğu da aktarıldı. Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından yayınlanan görüntülerde bölgede birkaç yanmış askeri araç ve bir köprünün kısmen nehre batmış bir bölümü görülüyor.

KİEV'DE AZOVSTAL PROTESTOSU

Bu arada Ukrayna’nın başkenti Kiev’de, Mariupol kentindeki Azovstal demir-çelik fabrikasında mahsur kalan askerlerin eşleri ve akrabaları protesto düzenledi.

Azovstal’da kardeşi bulunan Maria Zimareva, “Oradaki herkesin evine dönmesini ve çocukları ile akrabalarıyla normal bir yaşam sürmelerini istiyorum. Niye kimse onlara yardım etmiyor?” dedi. Kiev hükümeti, birçoğu yaralı olan askerleri kurtarmak için çabaların sürdüğünü bildirdi. Başbakan Yardımcısı İrina Vereşçuk, “Tahliyeler için yeni bir müzakere sürecine başladık. Ağır yaralılara öncelik vereceğiz” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun