birgün

12° PARÇALI BULUTLU

EKONOMİ 07.03.2021 10:40

Ülke genelinde hava yolunda yolcu sayısı yüzde 56 düştü

Ülke genelinde hava yolunda yolcu sayısı yüzde 56 düştü

EKONOMİ SERVİSİ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ), şubat ayına ilişkin hava yolu uçak, yolcu ve yük istatistiklerini açıkladı. Salgın nedeniyle hava yolu şirketleri iflasın eşiğine geldi.


Salgının etkilerinin devam ettiği şubat ayında ülke genelinde hizmet veren havalimanlarında iç hat yolcu trafiği 3 milyon 722 bin 311, dış hat yolcu trafiği 1 milyon 668 bin 444 oldu. Böylece söz konusu ayda direkt transit yolcularla birlikte 5 milyon 392 bin 419 yolcu hava yolu ulaşımını kullandı. Geçen yıl aynı dönemde direkt transit yolcular ile birlikte toplam yolcu trafiği 12 milyon 269 bin kişiydi. Buna göre havalimanını kullanan yolcu sayısı geçen yıla kıyasla yüzde 56 azaldı.

Havalimanı işletmelerinin geçen yıla ait kira bedelleri iptal edilmiş 2022 yılına kadar da yüzde 50 indirim yapılmıştı. İstanbul Havalimanı’nın da kira ödemesi iptal edildi buna karşılık ise garanti ödemesi de iptal edildi. İstanbul Havalimanı’nda şubat ayında iç hatlarda 459 bin 53, dış hatlarda 1 milyon 188 bin 703 olmak üzere toplamda 1 milyon 647 bin 756 yolcuya hizmet verildi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol