SOL Parti, bugün İstanbul’da ‘Devrimci Demokratik Cumhuriyet’ mitingi gerçekleştirecek. Mitinge çağrı yapan SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İşleyen, “Temel görev tek adam rejimine son vermektir. Ülkenin kurtuluşu örgütlü mücadelede” dedi.

Ülkenin kurtuluşu örgütlü mücadelede

HABER MERKEZİ

Trabzon ve İzmir’in ardından “Devrimci Demokratik Cumhuriyet” mitinglerinin son ayağını bugün İstanbul’da gerçekleştirecek olan SOL Parti, Taksim Square Otel’de basın toplantısı düzenleyerek mitinge çağrı yaptı. Toplantıya SOL Parti Başkanlar Kurulu üyeleri Önder İşleyen ve İlknur Başer’in yanı sıra MYK Üyesi Deniz Demirdöğen ile İstanbul İl Başkanı Leyla Koç Üzüm de katıldı. Saray rejimine karşı tüm İstanbulluları bugün saat 13.00’te İstanbul Kartal Meydanı’nda yapılacak mitinge davet eden SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi İşleyen, “Bekleyen, izleyen bir yaklaşımla ülkeyi kurtaramayız. Temel görev, tek adam rejimine son vermektir” dedi.


Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan İşleyen, miting hakkında açıklamalarda bulundu. “Bu mitingle mücadeleyi memleketin her bir köşesine yaymak üzere yeni bir seferberlik başlatacağız” diyen İşleyen, “Siyaseti bir gösteri oyununa dönüştürdüler. Bir fasit dairenin içine toplanıp bir iletişim ve gösteriden ibaret bir siyaset anlayışı yerine biz tam da hayatın, tabiatın ve insanın içinde; onların iradesiyle ve inisiyatifiyle yeni bir siyaset zeminini kurmak için mücadele ediyoruz. AKP iktidarına direnen kadınların, gençlerin, işçilerin, emekçilerin siyasetin öznesi ve ülkenin kurucu gücü olacağı devrimci bir siyaseti, devrimci bir muhalefeti sokak sokak, meydan meydan yaratacağız” ifadelerini kullandı.

ÜLKE ÇÖKÜŞLE KARŞI KARŞIYA

Konuşmasında Türkiye’nin büyük bir çöküşle karşı karşıya olduğunu söyleyen Önder İşleyen, “Bahçeli’den başka destekçisi kalmayan AKP’nin ülkeyi 20 yılın sonunda getirdiği nokta büyük bir çöküş. Bugün de giderayak bu çöküşü büyütüyor, adeta ‘benden sonrası tufan’ diyerek hep birlikte son vurgunlarını yapıyorlar. Geceyi akaryakıt kuyruklarıyla tamamlayıp her sabaha cebimizdeki paranın biraz daha değer kaybettiği günlere başlıyoruz. Şeker bulunamıyor, gıda kotaları var… Bakın Erdoğan, kimi zaman gençlere ‘siz bilmezsiniz’ diye seslendiği ne varsa 20 yılda bu ülkedeki insanlara, gençlere yaşattılar. 21. yüzyılın Türkiye’sinde açlık var, kıtlık var, yokluk var!” dedi.

AKP iktidarının ülkeyi bir dakika dahi yönetmeye devam etmemesi gerektiğini söyleyen İşleyen, seçim de dahil olmak üzere her kazanımın ancak mücadeleyle elde edilebileceğini söyledi:

“Bu iktidar ülkenin tepesinde bir dakika daha durmamalı, her bir saniye yeni bir felaket demektir.

Seçimleri bekleyelim ve seçim anında her şeyi değiştireceğiz diye toplumu pasifize ederek, seçim ricacısı olunarak bir şey başarılamaz. Önümüzdeki süreçte seçim de dahil, eğer bir şey isteniyorsa bu kazanılmak zorunda. ‘Bu iktidar nasıl olsa değişecek’ diyen, bekleyen bir yaklaşımla bu ülkeyi kurtaramayız. Bu iktidarı seçime mecbur etmenin yolu da artık örgütlü mücadeleden geçiyor.

Önümüzdeki dönemin temel siyaseti bu tek adam rejimine son vermektir. Tüm muhalefetin dayanışma içinde, diyalog içinde hareket etmesine ihtiyaç var. Bu bir memleket meselesidir. Bir partinin, hareketin, birilerinin çıkarının ötesinde memleketin çıkarıdır.

Tüm muhalefeti, emek örgütlerini, demokrasi güçlerini örgütlü toplumsal seferberliğe, mücadeleye çağırıyoruz. SOL Parti, umut ve cesareti sokak sokak, meydan meydan örgütlemeye devam ediyor. Yarın Kartal Meydanı’ndaki umut ve cesaret yürüyüşüne tüm halkımızı çağırıyoruz.

Türkiye tarihinin gördüğü en güçlü iktidar bu ülkeyi teslim alamadıysa, kendi karanlık rejimini istediği biçimde hayata geçiremediyse bunun bir nedeni var; tüm zorbalıklara rağmen sokaklarını terk etmeyen, direnen insanlardır. Kadınlardır, geleceği çalınan gençlerdir, Tekel işçileridir, Gezi’yi dolduran milyonlardır...”

Ülkenin tüm sorunlarının ‘tek adam’ rejimine son vermekle çözülmeyeceğini söyleyen İşleyen, sözlerinin devamında şöyle konuştu: “Tek adam rejimine son vermek bugün hepimizin ortak sorumluluğudur. Bu çok önemlidir, ancak ülkenin içinden bulunduğu sorunların çözümü için asla yetmez. Türkiye ancak devrim niteliğindeki değişimlerle çözülebilecek bir sorun yumağıyla karşı karşıya. Cumhuriyet’in tüm ilerici birikimleriyle birlikte tüm kurumları tasfiye edilmiş durumda. Halkın sosyal kazanımlarını yok edildi. Halkın örgütlü gücünün, sosyalist SOL’un örgütlü gücünün geliştirilmesi için mücadele etmeliyiz. Mitinglerimizle de örgütlü mücadeleyi teşvik etmek ve sol bir çıkış yolunu güçlendirmek üzere adımlarımızı atıyoruz. Tüm halkımızı da bu mücadelede birleşmeye çağırıyoruz. “

SORUMLULUĞA DAVET EDİYORUZ

İşleyen, konuşmasının son bölümünde ise gündeme gelen ‘sol ittifak’ iddiaları hakkında konuştu. “Memleketin geleceğinin yerine, kendi küçük çıkarlarını kollayan pazarlıkçı anlayışların içinde bizim yerimiz yok” diyen İşleyen EMEP, TKP ve TKH ile süren görüşmelerine dair de açıklamada bulundu:

“Önümüzdeki süreçte bizim nasıl bir siyaset izleyeceğimiz yönünde sorular da soruluyor. Bu pek de bilinmeyen bir şey olmamalı. Hareketimiz, sadece bugün değil 2010 referandumundaki hayır mücadelesinde, sonrasında ve bugüne kadar bu gerici rejimin inşasına karşı tüm gücüyle mücadele etti. Muhalefet içinde AKP rejimine destek olan kesimleri de uyararak böyle bir birleşik mücadelenin örgütlenmesi noktasındaki sorumluluklarını yerine getirdi. Bugün de öyle yapmaya devam ediyoruz. O yüzden de önümüzdeki dönemde ülkemizi tek adam rejiminden kurtarmak için tüm muhalefetle bir dayanışma içinde olmakla birlikte öte yandan da sosyalist solun güçlenmesi yönündeki çabalarımızı yoğunlaştıracağız. Ülkemizin geleceğinin gerici bir restorasyon projesine teslim edilmesine ve solun da bu eksende dizayn edilmesine karşı sosyalist solun güçlenmesinin ülkemizin geleceği bakımından çok hayati olduğunu bilerek mücadelemizi sürdüreceğiz. Biz tüm muhalefeti ayrım noktalarımıza da saygılı şekilde dayanışmayla birlikte sorumlu davranmaya çağırıyoruz.

Memleketin geleceğinin yerine kendi küçük çıkarlarını koyan pazarlıkçı anlayışların içinde bizim yerimiz yok. Bugün şartları oluşmamış bir seçim ve ittifak tartışmasını doğru bulmayız, bugün öncelikle sol siyaset zeminin güçlendirilmesini öncelikli görüyoruz. EMEP, TKP ve TKH ile süren görüşmelerimizi de böyle anlamak gerekir.

Önümüzdeki dönem bizim için ikili bir görev vardır. Birincisi tüm muhalefet içinde diyalog içinde bu iktidara son verecek bir mücadeleyi omuz omuza yürütmek. Bir diğer taraftan da sosyalist solun bağımsız bir güç olarak halkın içinde güçlenmesini gerçekleştirmek ve Türkiye’nin önüne gerçek bir sol seçeneği koymak.”

***

Sanatçılar da sahne alacak

SOL Partinin “Devrimci Demokratik Cumhuriyet” için düzenlediği mitinglerin son ayağı bugün İstanbul Kartal Meydanı’nda 13.00’te gerçekleştirilecek. SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen ve İstanbul İl Başkanı Leyla Koç Üzüm, mitingde konuşma yapacak, Moğollar ile Ozan Çoban ve Güneş Demir şarkılarıyla sahnede olacak. Mitinge birçok kurumun yanı sıra siyasi parti temsilcileri de davet edildi.