Uludağ'da kaybolan 2 kişiyi arama çalışmaları dokuzuncu gününde devam ediyor

10.12.2019 14:54 GÜNCEL
Uludağ'da, kaybolan amatör dağcılar Mert Alpaslan ve Efe Sarp'ı arama çalışmaları, 9'uncu gününde devam ediyor

Uludağ'da, 1 Aralık'ta zirve tırmanışı yaparken, kaybolan amatör dağcılar Mert Alpaslan ve Efe Sarp'ı arama çalışmaları, 9'uncu günde de sürdürüldü.

Jandarma, oteller bölgesindeki yolu yaya ve araç trafiğine kapattı. Efe Sarp'ın montu ve beresinin bulunduğu Küreklidere Şelalesi yakınlarına jandarma helikopteriyle 4 kez iniş yapılırken, alana bırakılan 40 kişilik ekip, kayıp dağcıları aradı.

Uludağ'daki kayıp dağcılar ile ilgili Valilik'ten açıklama Uludağ'daki kayıp dağcılar ile ilgili Valilik'ten açıklama

NE OLMUŞTU?

İstanbul'dan Uludağ'a 1 Aralık Pazar sabahı gelen amatör dağcılar Mert Alparslan ve Efe Sarp, otomobillerini Uludağ Jandarma Karakol Komutanlığı'nın önüne park edip, zirve tırmanışına geçmiş fakat sisin etkili olduğu bölgede, hava kararınca yollarını kaybetmişti.

Aileleri, Alparslan ve Sarp'a ulaşamayınca, jandarmaya haber vermiş, bunun üzerine aynı gün saat 23.00 sıralarında Jandarma Arama Kurtarma (JAK), Jandarma Özel Harekat (JÖH), AFAD, BAKUT, İHH, AKUT ve Nilüfer Arama Kurtarma (NAK) ekiplerinden oluşan 260 kişiyle arama- kurtarma çalışması başlatılmıştı.

Kar yağışıyla birlikte dağcıların sığınabilecekleri mağaralarda ve düşme ihtimaline karşın kuyularda arama yapıldı. Ekipler, kurdukları halatlı düzenekle mağara ve kuyulara indi. Ancak bir sonuç alınamadı.

Kaybolan 2 dağcıyı, bölgede arama çalışmaları sürüyor.

DHA