birgün

16° AÇIK

MEDYA 03.03.2021 10:09

Ulusal Kanal'ın Digitürk'e giriş parası örtülü ödenekten mi verildi?

Sözcü gazetesi yazarı Emin Çölaşan, Doğu Perinçek'in Vatan Partisi’ne yakın Ulusal Kanal’ın Digitürk’te yayına başlamak için parayı nereden bulduğunun merak konusu olduğunu yazdı. Çölaşan, Digitürk’e verilmesi gereken 500 bin doların Ulusal Kanal'a örtülü ödenekten verildiğine dair iddiaların olduğuna da değindi.

Ulusal Kanal'ın Digitürk'e giriş parası örtülü ödenekten mi verildi?

AKP'ye hemen her konuda koşulsuz destek veren Vatan Partisi'ne yakın Ulusal Kanal, Digitürk üzerinden yayın yapmaya başladı.

Sözcü gazetesi yazarı Emin Çölaşan, "Sevgili okurlarım, 1 Mart itibarıyla Türkiye'de ilginç bir gelişme oldu. Sanırım pek kimse bu olayı önemsemedi, ya da üzerinde durmaya değer bulmadı," diyerek konuya köşe yazısında değindi.

"Vatan Partisi ilginç bir yapı. Aslında Türk siyasetinde hiçbir ağırlığı ve önemi yok. Rağbet gören bir siyasi yapıya sahip değil. Seçimlere giriyor ama binde bir'lerle ölçülen sembolik bir oy oranından yukarı çıkması mümkün olmuyor. Oysa biz geçmiş yıllarda bu partiyi (küçük bile olsa) solcu olarak bilirdik… Hatta bazıları “Komünist” bilir ve çok kızardı! Çin'e yakın, Çin'in adeta Türkiye temsilcisi ve sözcüsü olarak görev yapan bir parti!" ifadelerini kullanan Çölaşan şöyle devam etti:

"Ve AKP-MHP ortaklığının en büyük yandaşı, destekçisi oldu. Kendi çapında, aynen MHP gibi, muhalefete karşı muhalefet sergilemeye koyuldu. Özellikle de CHP, İYİ Parti ve HDP'ye… Partinin iki yayın organı var. Gazete olarak Aydınlık. Televizyon kanalı olarak Ulusal Kanal. Aydınlık'ın günlük satış rakamı sadece 1.800 dolaylarında. Ulusal Kanal derseniz, medya piyasasında herhangi bir ağırlığı yok. Vatan Partisi parası olmayan, çalışanlarına ödeme yapmakta bile zorlanan bir parti…"

Ulusal TV'nin Digitürk 52. kanalda yayına başladığını hatırlatan Çölaşan "Bizim bildiğimiz kadarıyla Digitürk'e girişin ve sürekli yer sahibi olmanın yıllık ücreti 500 bin dolar. Arkasında güçlü sermayeler ve holdingler olan yayın kuruluşları bu parayı elbette verebilir de Vatan Partisi'nin (ya da Ulusal Kanal yönetiminin) nereden ve nasıl bulduğu merak konusu," diye yazdı.

Çölaşan, "Arkalarında hiçbir büyük ekonomik gücün yer almadığı Tele-1, Halk TV, KRT gibi kanallar bu yıllık aidatı ödemede büyük zorluklarla karşılaşırken, demek ki Vatan Partisi parayı bir yerlerden bulmuş! Yardım kampanyasıyla bulduklarını söylüyorlar. Elin ağzı torba değil ki büzesin, öbür yanda ise ortaya bir sürü söylenti çıkıyor. O kadar ki, bazıları bu 500 bin doların Ulusal Kanal'a Vatan Partisi güçlensin diye örtülü ödenekten verildiğini ve Digitürk'e o yolla ödeme yapıldığını bile iddia ediyor," ifadelerini kullandı.

ULUSAL KANAL'DAN YANIT

Emin Çölaşan'ın iddiaları üzerine Ulusal Kanal'dan yazılı bir açıklama yayımlandı.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Sözcü Gazetesi ve Emin Çölaşan yalan ve iftiraları nedeniyle yargıda hesap verecektir. Görev Vakfı'nın öncülüğünde Ulusal Kanal'ın Digiturk'e girme kampanyası başarıyla tamamlandı.

5 buçuk milyon lira nakit, 15 buçuk milyon lira değerinde taşınmaz bağışla 21 milyon lira toplandı ve 1 Mart 2021 tarihinde Ulusal Kanal Digiturk 52. kanalda yayına başladı.

Bu başarının Türkiye'de ve hatta dünyada benzeri yoktur.

Tam bu sırada Emin Çölaşan, Sözcü Gazetesi’nde “Vatan Partisi Digitürk’te” başlıklı yazı yayımlamıştır.

Bu yazı, yalandır, iftiradır ve bu yazının basın ahlakıyla ve gazetecilik namusuyla en ufak bir ilgisini kurmak mümkün değildir!

Bu iftira ve yalandan yalnız Emin Çölaşan değil, Sözcü Gazetesi de sorumludur.

"Örtülü ödenekten aldılar" yalanını ve iftirasını yazan Sözcü Gazetesi'nin gazeteciliğini de bitirmiş oldu.

Bir kuruş para, örtülü ödenekten alınmamıştır. Bu bir iftira ve yalandır. Dişle tırnakla, emek ve alın teriyle toplandı."