birgün

13° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 26.10.2021 15:39

Ümitcan Uygun hakkında Aleyna Çakır'a şiddet uygulamasıyla ilgili yeni dava

Ümitcan Uygun ve yaşamına son verdiği iddia edilen Aleyna Çakır'ı darp ettiği sırada evde bulunan arkadaşı Enes Ö. hakkında, "konut dokunulmazlığını ihlal" ve "tehdit" suçlarından dava açıldı.

Ümitcan Uygun hakkında Aleyna Çakır'a şiddet uygulamasıyla ilgili yeni dava

Ankara'da yaşamına son verdiği iddia edilen Aleyna Çakır'ı ölümünden önce fiziksel şiddete maruz bırakıp bayıltan Ümitcan Uygun hakkında o anları sosyal medyada canlı yayınlamasıyla ilgili, "Bilişim sistemine hukuka aykırı olarak girme ve orada kalma" ve "Kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirmek ve yaymak" suçlarından 2 yıldan 5 yıla kadar hapis istemiyle yeni dava açıldı.

Kamuoyunda Aleyna Çakır olarak bilinen Sema Esen'in, geçen yıl 3 Haziran'da, Keçiören'deki evinde şüpheli biçimde ölü bulunmasıyla ilgili soruşturmada, Ümitcan Uygun adlı fail gözaltına alınıp, serbest bırakılmıştı. Esen, öldürülmeden yaklaşık 3 ay önce, 17 Nisan'da sosyal medyadaki canlı yayında kendisini fiziksel şiddete maruz bırakan Uygun'dan şikayetçi oldu. Bu soruşturma kapsamında, Uygun ve o sırada evde bulunan arkadaşı Enes Ö. hakkında, "konut dokunulmazlığını ihlal" ve "tehdit" suçlarından dava açıldı.

5 YILA KADAR HAPİS İSTEMİYLE YARGILANACAK

Bu davada tutuksuz yargılaması süren Ümitcan Uygun hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yeni bir iddianame düzenlendi. İddianamede Uygun hakkında Sema Esen'i darbedip, o anları canlı yayınlamasıyla ilgili o "konut dokunulmazlığını ihlal" ve "tehdit" suçlarından dava açıldığı hatırlatıldı. Mağdur vekillerinin aynı olayla ilgili Esen’in, ölümünden önce şüpheliden şikayetçi olduğu; ancak baskı ile şikayetinden vazgeçirildiği, bu nedenle TCK 134 ve 243 suçları yönünden soruşturma yürütülmediği belirtilerek, şikayetçi oldukları belirtildi.

İddianamede, "konut dokunulmazlığını ihlal" suçlamasıyla, şüphelinin yargılandığı Ankara 17’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nden istenilen dosyanın incelendiği, aynı davada sanık olan Enes Ö.'nün ifadesinin alındığı belirtilerek, tüm dosya kapsamında Uygun’un, Esen’i darbederek bayılttığı, Esen’in cep telefonunu alarak bilgisi ve rızası dışında kişisel veri kapsamında değerlendirilen görüntüsünü canlı yayınladığı aktarıldı. Uygun’un bu eylemle, bilişim sistemine hukuka aykırı olarak girerek, 'kişisel verileri hukuka aykırı olarak yayma' suçunu işlediği belirtildi. Uygun, iddianameyi kabul eden Ankara 17’nci Asliye Ceza Mahkemesi’nde 5 yıla kadar hapis istemiyle yargılanacak.

Ümitcan Uygun hakkında, Esra Hankulu'nun evinde ölü bulunmasıyla ilgili yürütülen soruşturma kapsamında ise 'kasten öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle iddianame düzenlendi.

DHA

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol