İstanbul'un Ümraniye ilçesinde, metro çalışması yapılan alanda yol çöktü. Yoldaki çökmenin ardından, daha önce tedbir amaçlı boşaltılan bitişik haldeki iki binada çökme meydana geldi. İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada "Binanın boş olması nedeniyle olayda herhangi bir ölü ya da yaralı bulunmamaktadır" denilirken İBB'den yapılan açıklamada binaların 3 ay önce tahliye edildiği bilgisi verildi.

Kaynak: AA-DHA

İstanbul'un Ümraniye ilçesinde, Göztepe-Ümraniye Metro hattının inşaat çalışmaları sırasında yolda meydana gelen göçük nedeniyle daha önce tahliye edilen bitişik haldeki iki bina çöktü.

Elmalıkent Mahallesi Seyrantepe Caddesi'nde biri 4, diğeri ise 3 katlı ve daha önce boşaltıldığı öğrenilen bitişik haldeki iki binanın önündeki yolda, metro inşaatı çalışması nedeniyle göçük meydana geldi.

Bunun üzerine olay yerine sevk edilen ekipler, çevrede güvenlik şeridi çekerek önlem aldı.

Yoldaki göçük yüzünden hasar gören iki bina bir süre sonra yıkıldı.

Çökme nedeniyle bölgeye takviye ekipler sevk edildi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamada "18 Ocak 2024 Günü Göztepe - Ümraniye Metro hattında meydana gelen kısmi göçük nedeniyle Ümraniye Elmakent Mahallesi Seyrantepe Caddesi üzerinde bulunan ve kullanılmayan üç katlı binada çökme meydana gelmiştir. Binanın boş olması nedeniyle olayda herhangi bir ölü ya da yaralı bulunmamaktadır. Bina çevresinde gerekli güvenlik tedbirleri alınmıştır" ifadeleri yer aldı. 

İBB'DEN AÇIKLAMA: ÇÖKEN BİNA 3 AY ÖNCE BOŞALTILDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi çöken binalara ilişkin açıklama yaptı. İBB'den yapılan açıklamada, binaların 3 ay önce tahliye edildiği bilgisi verildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Ümraniye Ataşehir Göztepe Metro Hattı Kazım Karabekir istasyonunda, kuyruk tüneli ile peron bağlantısının birleşmesine 5 metre mesafe kala, dökülmeler yaşandı. Çalışmalar durduruldu. Hem kazı çalışmasında, hem de yer üstünde önlemler alındı. 

Kazı çalışmaları öncesinde, güvenlik amacıyla 3 ay önce boşaltılan 6 daireli bina ile birlikte etrafta etkilenme ihtimali bulunan 2 bina daha tahliye edildi. İlgili altyapı kurumlarına bilgi verildi. 

Tüm çevre önlemleri alınarak 3 ay önce güvenlik amacıyla boşaltılan bina, bu sabah saatlerinde çöktü. Alınan tedbirler sayesinde olaydan etkilenen olmadı. Oluşan yıkımla ilgili tespit ve önlem çalışmaları sürdürülüyor."