birgün

7° KAPALI

DÜNYA 21.02.2020 14:02

UNICEF: Nijerya çocuk refahı sıralamasında 180 ülke arasında 174'üncü sırada

200 milyonun üzerindeki nüfusu ve önemli yeraltı kaynakları ile Batı Afrika 'nın kalbi sayılan sahip Nijerya, UNICEF'e göre, çocukların refahı sıralamasında 180 ülke arasında 174'üncü sırada yer alıyor.

UNICEF: Nijerya çocuk refahı sıralamasında 180 ülke arasında 174'üncü sırada

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Nijerya Temsilcisi Claes Johansson yaptığı açıklamada, çocukların refahı sıralamasında Nijerya'nın Afganistan, Sierra Leone ve Güney Sudan gibi ülkelerin gerisinde kaldığını söyledi.

Nijerya'da çocukların geleceği için daha fazla adım atılması gerektiğini belirten Johansson, "Çocuklarımızın geleceğine yatırım, onlara iyi eğitim vermek ve sağlıklarını korumakla geçiyor. Hepimiz tüm çocukların sağlığını ve geleceğini korumakla yükümlüyüz." ifadelerini kullandı.

Johansson, Nijerya'nın çocukların eğitimi, sağlığı, beslenmesi ve güvenliği konularında 180 ülke arasında 174'üncü sıraya yerleştiğini bildirdi.

Nijerya'da milyonlarca çocuk, ekonomik şartlar ve terör gibi nedenlerden dolayı eğitim alamıyor ve yetersiz besleniyor.

Nijerya, Afrik'daki en kalabalık nüfusunu barındırmasının yanı sıra zengin doğal kaynakları ve tarım alanlarının verimliliği ile öne çıkıyor.

(AA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız