Ankara Üniversitesi’nde elinde bıçakla görüntülenen kişinin kimliği belli oldu. Öğrencilere saldıran faşist grubun içinde yer alan bıçaklı öğrencinin isminin M. K. olduğu ve Ülkü Ocakları üyesi olduğu öğrenildi.

Üniversitedeki bıçaklı 'öğrencinin' kimliği belli oldu

BirGün/Ankara

Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü’ndeki faşist saldırıda elinde bıçakla görüntülenen kişinin kimliği belli oldu. Görüntülenen kişinin Ankara Üniversitesi Maliye Bölümü 3’üncü sınıf öğrencisi M.K., olduğu bildirildi. M.K., ile birlikte öğrencilere saldıran diğer iki kişinin de Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri S. G., ve G.P., olduğu belirtildi.

Ankara Üniversitesi Rektörlüğü’ne seslenen öğrenciler, okulun faşist çetelerden arındırılmasını isteyerek görecekleri herhangi bir zarardan okul yönetiminin sorumlu olduğunu söyledi.

Ankara Üniversitesi Cebeci yerleşkesinde öğrenciler, 9 Aralık’ta ekonomik krizi ve öğrencilerin barınamama sorunlarını içeren bir forum yapmayı planladı. Ancak 9 Aralık’ta yapılması planlanan forum, ileri bir tarihe ertelendi.

BIÇAKLI KİŞİ SİYASAL BİLGİLER FAKÜLTESİ ÖĞRENCİSİ

Öğrencilerin foruma yönelik hazırlıkları sürerken okuldaki ülkücüler, forumdan bir gün önce okuldaki öğrencilere saldırdı. Okulun öğrencisi olmayan kişileri okula soktukları belirtilen ülkücüler, dün de Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde gerginlik yarattı. Öğrencilerin cep telefonları ile kaydettiği görüntülere bir bıçaklı saldırgan da takıldı. Bıçakla okula girip öğrencilere saldıran kişinin Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye 3’üncü sınıf öğrencisi M.K., olduğu öğrenildi.

ÖĞRENCİLERDEN AÇIKLAMA

Mülkiye Dayanışması ve İLEF Dayanışması üyesi öğrenciler, yaşananlara yönelik şu açıklamayı yaptı:

“Dün okulumuzda arkadaşlarımıza bıçakla saldıran Maliye 3’üncü sınıf öğrencisi M.K'yi teşhir ediyoruz. İlerici öğrencileri her durumda takip ve taciz eden özel güvenlik birimleri faşistlerin okula kesici delici alet sokmasına izin veriyor. Bıçaklı saldırgan M.K'ye destek çıkan faşistler ise yine Siyasal Bilgiler Fakültesi öğrencileri S.G. ve G.P. Buradan Ankara Üniversitesi Rektörlüğü'ne sesleniyoruz. Söz konusu çetelerin okulumuzdan arındırılması için gerekli soruşturma ve kovuşturmalar yürütülmediği takdirde okulumuzun öğrencilerinden herhangi birinin can güvenliğine gelecek zarardan siz sorumlusunuz.”