birgün

20° AÇIK

Üniversiteler Arası Kurul ticarethane gibi çalışıyor

Üniversiteler Arası Kurul, doçentlik sınavı başvuru ücretine yüzde 50 zam yaptı. Kurul, yeni başvuru ücretini 900 TL’den bin 342 TL’ye yükseltti.

GÜNCEL 12.03.2022 10:09
Üniversiteler Arası Kurul ticarethane gibi çalışıyor
Abone Ol google-news

Mustafa BİLDİRCİN

Üniversiteler Arası Kurul, doçentlik sınavı için alınan 900 TL’lik başvuru ücretine yüzde elliye yakın zam yaptı. Zammın ardından bin 342 TL’ye yükselen doçentlik sınavı ücretine tepki gösteren CHP Milletvekili Candan Yüceer, “Bir kurum, asli görevi olan sınavı yapmak için neden ücret talep eder?” diye sordu.

Öğretim üyelerinin, doçentlik sınavına başvuru için belirlenen yüksek başvuru ücreti nedeniyle mağduriyet yaşadığını belirten CHP’li Yüceer, şunları kaydetti:

“Kayyum rektör düzeniyle akademik özgürlükleri ayaklar altına alan AKP iktidarı yüksek başvuru ücretiyle akademisyenleri bunalttı. Üniversiteler Arası Kurul her sene iki veya üç defa doçentlik sınavı yapıyor. Öğretim üyeleri mesleklerinde yükselmek için bu sınava başvuruyor. Kurul ilk defa 2021 Eylül sınav döneminde ücret talep etti. Üstelik o dönemde 900 TL gibi fahiş bir meblağ belirlendi. Bu haksızlığı gidermek, eskiden olduğu gibi sınavı ücretsiz yapmak yerine bu yıl başvuru ücretleri bin 342 TL’ye çıkarıldı. Bir kurum, asli görevi olan sınavı yapmak için neden ücret talep eder, diyelim ki etti, bu ücret neden bin 342 TL gibi yüksek bir bedel olur? Anlamak mümkün değil.”

Başvuru kılavuzuna göre, doçent adayları 20 Mart-31 Mart 2022 tarihleri arasında başvuru yapabilecek. Sınava başvuran ancak girmekten vazgeçen adaylar, başvurularını 1 Nisan-10 Nisan 2022 tarihleri arasında geri çekebilecek.

ÖSYM DE ZAM YAPMIŞTI

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi de (ÖSYM) 2022 YKS için başvuru ücretlerine zam yapmıştı. Buna göre geçen yıl oturum başına 95 TL olan sınav ücreti 115 TL’ye çıkarıldı. Sınav ise 18-19 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol