birgün

9° PARÇALI BULUTLU

Ünlü şirketlerin avukatına taciz suçlaması

Birçok büyük markanın avukatlığını yapan 79 yaşındaki Avukat Mehmet Teoman Seyithanoğlu, "Sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırıda bulunmak" suçundan yargılanıyor.

GÜNCEL 22.02.2022 15:51
Ünlü şirketlerin avukatına taciz suçlaması
Abone Ol google-news

Nisa KÜÇÜK

Avukat Mehmet Teoman Seyithanoğlu, hukuk bürosuna iş görüşmesine gelen Avukat E.B'ye tacizde bulunduğu iddiasıyla "Sarkıntılık yapmak suretiyle cinsel saldırıda bulunmak" suçlamasıyla yargılanıyor. 79 yaşındaki Avukat Seyithanoğlu'nun yargılandığı davanın ilk duruşması bugün Ankara 23'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görüldü.

Duruşmaya gelmeyen sanık Seyithanoğlu'nun Bodrum'da olması nedeniyle ifadesinin Muğla Asliye Ceza Mahkemesi tarafından alınmasına karar verildi. Mahkeme heyeti, 24 Mayıs’a ertelenen ikinci duruşmaya tanıkların çağrılmasını ve sanık hakkındaki diğer davaların incelenmesine karar verdi.

Mağdur E.B. duruşmada olayı şu ifadelerle anlattı:

"Teoman Seyithanoğlu Hukuk Bürosu’nun avukat aradığını gördüm. İş görüşmesine gitmeden Avukat Mehmet Teoman Seyithanoğlu’nun çalışma alanını öğrendim, mesleki açıdan bana katkısının olabileceğini düşündüğüm için iş başvurusunda bulundum. Büronun mail adresine özgeçmişimi gönderdikten sonra iş görüşmesine çağırıldım. Baş başa kaldığımızda bana işim dışında birçok soru sordu. İşimle ilgili soru sormak yerine kendisini anlattı. Daha sonra bana büroyu gezdirmek istedi, ben de kırmadım. Yaşlı ve şeker hastası olduğu için yürümekte zorluk çektiğini söyleyip yardım istedi. Ben de destek olmak için kolumu uzattım. Dosyaların olduğu bir odaya girdik bana üstünde ünlü markaların logosunun olduğu dosyaları göstererek avukatlığını yaptığı ünlü şirketleri söyledi. Nasıl ünlü olduğunu anlattı. Odada playboy kelimesinin yazılı olduğu bir dosyayı göstererek, ‘Playboy ne demek biliyor musun?’ dedi. Ben de bir dergi olduğunu söyledikten sonra, “Herkes bilmiyor da ben onların da vekiliyim’ dedi. Büroyu gezdirdiği sırda fiziki temasta bulundu. Tepki vererek bürodan çıktım. Oradaki sekretere bana yaptığı şeyi söyledim. Sekreter, ‘Bu adam böyle’ dedi. İş görüşmesine gelmeden önce arabamı bir valeye bırakmıştım. Olay sonrasında arabamı almaya gittiğimde olayı valeye anlattım. Beni sakinleştirmeye çalıştı. Valenin tanık olarak dinlenmesin istiyorum."

BAŞKA DOSYALARI DA VAR

E.B'nin avukatı ve Ankara Barosu Kadın Hakları Merkezi Başkanı Ceren Kalay Eken, sanığın taciz iddiasıyla yargılandığı başka davaların da olduğunu söyledi. Sanığın ceza almasını istediklerini dile getiren Eken şunları anlattı:

“İkisi avukat biri ise yönetici asistanı olan üç kadın da sanık hakkında cinsel taciz ve sarkıntılık suçundan şikayetçi. Onların da savcılık dosyaları devam ediyor. Ankara Barosu’na bildirilen başka disiplin dosyalarının da olduğunu biliyoruz. Diğer şikayetlerle birlikte sanığın bu durumu alışkanlık haline getirdiği ortada. Sanığa tekerrürden dolayı ağır bir ceza verilmesini istiyoruz. Suçun cezalandırılması kadar önlenmesi de önemli. Bu nedenle ev hapsiyle cezalandırılmasını istiyoruz.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol