birgün

9° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

Üreticiler Manisa'da bir araya geldi: Tütünün fiyatı en az 100 lira olmalı

ÇALIŞMA YAŞAMI 26.01.2023 16:58
Üreticiler Manisa'da bir araya geldi: Tütünün fiyatı en az 100 lira olmalı
Abone Ol google-news

EMEK SERVİSİ

Tütün üreticileri, Manisa’nın Selendi ilçesinde bir araya gelerek tütünün en az 100 lira olmasını istedi.

Selendi’de taleplerini dile getiren bir yurttaş, “Adalet istiyorum. Tütün parasına veresiye yazdırıyoruz. Hepimiz tütüne güveniyoruz. Traktörüm bozuldu. 10 bin lira gidecek traktörüme, kim ödeyecek bunu? Ben hayatımı tütüne veriyorum” dedi.

SOL Parti PM Üyesi Mahmut Uludağ da şunları dile getirdi: “Bu eylemleri örgütlenmeye çevirmek lazım. Öncelikle, tütünde bu örgütlenmeyi sağlarsanız tarımdaki bütün kesimlere örnek olur. Sözleşmeli üretimden vazgeçmek lazım.”

EN AZ 100 LİRA

SOL Parti Tarım Çalışma Grubu’ndan yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Tütün en az 100 lira olmalı! Tütün üreticileri, şirketlerin fiyat dayatmasına karşı çıkıyor! Binlerce lira kâr elde eden şirketler üreticilere maliyeti bile karşılamayan alım fiyatı dayatıyor. Devlet desteğinden yoksun bırakılan tütün üreticileri 2002’den beri iktidarın şirketleri destekleyen, özelleştirmeci politikaları altında eziliyor, köleleştiriliyor, üretimden koparılıyor. Maliyetin altına fiyat dayatmasıyla, kaşesiz sözleşmelerle üreticinin insanca yaşam ve üretim hakkını gasp eden şirketlerin sözleşmeli üretim modeli terk edilmelidir! Geçtiğimiz Mayıs ayında tütünde ton başına ortalama 40 bin TL avans verilmesine itiraz etmiş, bunun üreticinin avans parasına üretip borçlanmak zorunda kalacağı anlamını taşıdığını söylemiştik. Üreticinin geleceğinden umudunu kesmesine sebep olan bu tutum terk edilmelidir. Üreticinin toplu sözleşme hakkı olmalı; üreticilerin masaya tek tek değil örgütlü olarak oturacakları bir yasal düzenleme yapılmalıdır. Devlet sözleşmelerde garantör rolü oynamalıdır. Tütünün üretimini, denetimini, işlenmesini, pazarlamasını sağlayacak TEKEL gibi bir kurum yeniden oluşturulmalıdır.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun