birgün

20° AÇIK

BİRGÜN EGE 11.09.2019 10:25

Üreticinin yaraları hızla sarılacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında, İzmir yangınının 302 üreticiye verdiği toplam 5 milyon 935 bin 176 TL zararın yüzde 20’sinin nakdi yardımla karşılanması gerektiği kararı alındı

Üreticinin yaraları hızla sarılacak

AYCAN KARADAĞ

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Eylül ayı olağan meclis toplantısının birincisi, meclis toplantı salonunda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer idaresinde gerçekleşti. Toplantıda ilk olarak, geçtiğimiz günlerde İzmir’de yaşanan yangınlar sonrasında Menderes Efemçukuru Devedüzü mevkiinde yapılan olağanüstü meclis oturumundan olumlu geri dönüşler alınmasının ardından her yıl 30 Ağustos'ta aynı bölgede meclis toplantısı yapma kararı alındı.

ORMAN YANGINLARININ TELAFİSİ İÇİN PROJE DESTEĞİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Menderes, Seferihisar ve Karabağlar’daki 7 mahallenin yangınlardan olumsuz etkilenmesi üzerine, Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı tarafından yapılan zarar tespit çalışmaları için hazırladığı önergeyi meclis gündemine sundu.

Önergede, toplamda 218 hektar alandaki 302 üreticinin yangından etkilendiği belirtildi. Çalışmalar kapsamında ayrıca 297 zeytinlik, 56 bağlık, 52 meyve bahçesi, 16 ekili tarla ve 16 üreticinin sulama sisteminin, 10 üreticinin makine ekipmanın, 7 üreticinin de bağ evinin zarar gördüğü belirlendi. Alanda yapılan tespitlerin ardından Tarımsal Hizmetleri Dairesi Başkanlığı’na tapu bilgileri ulaştırılan 270 üreticinin toplam zararı 5 milyon 935 bin 176 TL olarak hesaplandı.

Zarar bedellerinin bin TL’ye kadar olan üreticiler için ayni destek (omca, zeytin fidanı vb) verilmesi, zarar bedeli bin TL ve üzeri olan üreticiler için de toplam zarar miktarının yüzde 20’sinin sosyal yardım amaçlı nakdi destek olarak verilmesi öngörüldü. Ayrıca Meyveciliğin Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında yangın hasarının olduğu mahallelerde zarar gören üreticilerin zeytin fidanı ve bağ çubuğu taleplerinin tamamının karşılanacağı belirtildi. Başkanlıktan gelen bu önerge de Plan ve Bütçe Komisyonu’na havale edildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız