birgün

10° AÇIK

USA warns citizens in Turkey to keep caution as July 15 commemorations near

BİRGÜN DAİLY 13.07.2017 03:10
USA warns citizens in Turkey to keep caution as July 15 commemorations near
Abone Ol google-news

On Wednesday (July 11), US Embassy to Ankara warned its citizens living and traveling in Turkey to keep caution as the July 15 commemoration ceremonies near.

Urging its citizens to ‘avoid demonstrations and large gatherings’ before and on July 15, the US Embassy also stated that ‘even demonstrations intended to be peaceful can turn confrontational and escalate into violence’.

Throughout the week ahead of July 15, various activities will be held in both local and national platforms to mark the first anniversary of the failed coup attempt of 2016, as the government officials announced earlier.

Source: http://www.birgun.net/haber-detay/abd-den-turkiye-de-bulunan-vatandaslarina-15-temmuz-uyarisi-169539.html

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun