birgün

15° PARÇALI BULUTLU

SİYASET 05.09.2018 08:02

Ustabaş’ın duruşması bugün

Ustabaş’ın duruşması bugün

Berkin Elvan’ın cenazesine katıldığı gerekçesiyle 242 gündür tutuklu bulunan Berkay Ustabaş’ın 3. duruşması duruşması bugün görülecek. 5 Ocak’tan beri tutuklu bulunan Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Ustabaş’ın duruşması saat 13.15’te Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan 26. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde bulunan Ustabaş, cezaevinden gönderdiği mektubunda duruşmasına çağrıda bulunmuştu: Benimkisi bir adalet arayışı, Türkiye’deki adalet arayışının küçük bir parçası. Bir insanın evinden, mahkeme başkanının deyimiyle ‘hep sol görüşten kitaplar çıkması’ suç mudur? Bunların hangisi suç? Berkin’in cenazesine katılmak mı, evimden ‘hep sol kitaplar’ çıkmış olması mı? Bunun adına pek çok şey diyebiliriz ama adalet diyemeyeceğimize eminim.

Öte yandan dün sosyal medyada başlatılan '#BendeKatıldım' etiketiyle yapılan kampanyada ise çok sayıda paylaşım yapıldı. Sosyal medya kullanıcıları Berkin Elvan'ın cenazesine "#BendeKatıldım" diyerek Ustabaş'a sahip çıktılar.

İşte o paylaşımlardan bazıları:

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız