Oxfam’a göre dünyanın en zengin yüzde 1’inin serveti, geri kalan yüzde 99’unun iki katı. Asya ve Afrika’da ise açlık trajedisi var. Batı Afrika’da 5 yaş altı 16,5 milyon çocuk beslenemiyor. Afganistan’ın yüzde 85’i açlık çekiyor.

Utandıran eşitsizlik
Fotoğraf: AA

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam’ın ocak raporuna göre son iki yılda ortaya çıkan küresel servetin yaklaşık üçte ikisi, dünyanın en varlıklı yüzde 1’lik kesimin cebine giderken yoksul güneyde büyük bir insanlık tgrajedisi yaşanıyor. Birleşmiş Milletler (BM), Batı ve Orta Afrika’da 48 milyon kişinin gelecek aylarda akut gıda güvensizliği ile karşı karşıya kalacağı uyarısında bulundu. BM’ye göre, akut gıda güvensizliği, haziran ayına kadar Batı ve Orta Afrika’da 10 yılın en yüksek seviyesine ulaşma riski taşıyor.

Ukrayna’daki savaşın dünyanın yoksul bölgelerinde gıda ve gübre kıtlığına neden olduğuna işaret edilen raporda, şu ifadelere yer verildi: "BM Dünya Gıda Programı (WFP), İnsani İşler Koordinasyon Ofisi (OCHA), Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) tarafından sunulan bölgesel gıda güvenliği analizine göre, güvenli ve besleyici gıdaya düzenli erişimi olmayan kişi sayısının haziran-ağustos döneminde 48 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor."

Çatışmalara sahne olan Mali ve Burkina Faso gibi ülkelerdeki durumun ise daha da vahim olduğuna dikkat çekilen raporda, bu durumun yakın zamanda 2,5 milyon kişinin yerinden edilmesine ve binlerce kişinin ölümüne neden olacağı uyarısı yapıldı. BM yardım kuruluşları, Sahel bölgesinde yakın gelecekte 45 bin kişinin kıtlık seviyesinde açlık felaketiyle karşı karşıya kalacağının öngörüldüğünü kaydetti.

ÇOCUKLAR AÇ

Tahmin edilen gıda kıtlığının, bu yıl 5 yaş altındaki yaklaşık 16,5 milyon çocuğun akut yetersiz beslenmeyle karşı karşıya kalması anlamına geleceği ifade edildi. Sayıları, 2015-2022 ortalamasına kıyasla küresel akut yetersiz beslenmede yüzde 83’lük bir artışı temsil ediyor.

Çatışma ve nüfusun yerinden edilmesi de krizi körüklüyor ve temel sağlık, beslenme, su ve sanitasyon hizmetlerinin yanı sıra sosyal korumaya erişimin azalmasına yol açıyor. WFP Acil Durum Hazırlık ve Müdahale Danışmanı Alexandre Lecuziat, Dakar’da diğer yardım kuruluşlarıyla düzenlediği ortak basın toplantısında, güvenlik sorunu nedeniyle bazı bölgelerin gıda tedarik yollarının tamamen tıkandığını bildirdi.

Çocukların açlıkla en fazla mücadele ettiği ülkeler arasında, Burkina Faso, Çad, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Etiyopya, Haiti, Kenya, Madagaskar, Mali, Nijerya, Somali, Güney Sudan, Sudan ve Yemen yer alıyor. 

GERİCİ REJİM ELİYLE YIKIM 

BM yayımladığı bir başka raporda ise gerici Taliban yönetimi altında yoksulluğa sürüklenen Afganistan’a dikkat çekti. UNDP, Afganistan’ın nüfusu 40 milyon olduğu hesaplandığında, açlık sınırında yaşayanların sayısının ülke nüfusunun yüzde 85’ine denk geldiğine dikkat çekti. 34 milyon Afgan’ın yoksulluk içinde yaşadığını duyurdu.