birgün

22° AÇIK

SİYASET 20.02.2021 09:49

Uzayı bırak, bu yurttaşlara bak

Uzayı bırak, bu yurttaşlara bak

Yaren ÇOLAK

Koronavirüs salgınıyla birlikte yoksulluk derinleşti ve ‘kent yoksulluğu’ kavramı sık sık gündeme geliyor. Milli Uzay Programı üzerinden hayal satan iktidar, yoksul yurttaşların durumunu görmüyor.

Geçinemeyen yurttaşlar; gıda, temizlik malzemesi, bebek maması gibi temel ihtiyaçlara ulaşamıyor. Kira ve faturalarını ödeyemez halde olan yurttaşlar, çareyi sosyal medya platformlarında arıyor. Sosyal medyadan ‘imdat’ çağrısında bulunan yurttaşların sayıları her geçen gün de katlanıyor.

Hatay’da yaşayan ve pandemi döneminde işten çıkartılan belirten bir yurttaş, ekonomik açıdan zor durumda olduklarını söyledi. İsmini vermek istemeyen yurttaş, sosyal medyadan çağrı yapmalarının nedeninin ise ‘çaresizlik’ olduğunu ifade etti: “3 ve 7 yaşlarında iki çocuğumuz var. Bez, mama, gıda alamıyoruz. Kiramızı, faturalarımızı ödeyemiyoruz. Bu nedenle de sosyal medyada paylaşımlar yaparak yardım istiyoruz.”

Önceden asgari ücretle bir işte çalıştığını zor da olsa kira ile faturalarını ödeyebildiğini aktaran yurttaş, şöyle devam etti: “Kurye olarak çalıştığım yerde, bize bir kağıt imzalatarak işten çıkardılar. Tam dokuz aydır işsizim. Ne kirayı ne de faturaları ödeyemiyoruz. Mahalleli ve muhtar yardım ediyor. Ancak borçların da ihtiyaçların da sonu gelmiyor.”

ÇEVREMDEN GİZLİYORUM

Yurttaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son çare sosyal medya üzerinden yardım istemeye başladık. Ancak çevremizden gizliyoruz. Çocuğum 7 yaşında aklı eriyor. Ona bunu yaşatmak istemiyoruz. Ama mecburum. Önceden internette paylaşım yaparak yardım isteyenleri kınıyordum. Şimdi biz bir umut Twitter’da böyle paylaşımlar yapıyoruz.”

FAKİRLİK NEDENİYLE EĞİTİMDEN KOPTULAR

uzayi-birak-bu-yurttaslara-bak-843668-1. Hatay’da yaşayan Mehmet Işık da zor durumda olanlardan. Tarlalarda yevmiyeli çalıştığını aktaran Işık, beş çocuğu olduğunu ve lise çağındaki iki çocuğunu okuldan almak zorunda kaldığını kaydetti. Işık, “Ben okuyamadım. Çocuklarım okusun istedim olmadı. Lise çağındakiler okulu bıraktı. Ortaokuldaki de evde tablet vs. olmadığı için derslere katılamıyor” diye konuştu. Eşinin kanser hastası olduğunu belirten Işık, eşinin hastane masraflarını da aldıkları destekle sağladıklarını belirtti. “Tek isteğim sigortalı bir iş” diyen Işık, “Cumhurbaşkanı’na ulaşmaya çalışıyorum. Ondan sigortalı iş isteyeceğim” şeklinde konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol