birgün

6° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 04.01.2021 16:42

Üzerine güneş paneli düşen 10 yaşındaki Görkem'i ihmal öldürdü

İstanbul Arnavutköy'de parkta oyun oynarken üzerine güneş paneli düşmesi sonucu yaşamını yitiren Görkem Yağız Küçük'ün ölümüne ilişkin bilirkişi raporu hazırlandı. Görkem'in ihmaller sonucu öldüğünü ortaya koyan raporda Park ve Bahçeler Müdürü olan Gökhan Kumbasar'ın da  sorumluluklarını yerine getirmediği, asli derecede kusurlu bulunduğu belirtildi.

Üzerine güneş paneli düşen 10 yaşındaki Görkem'i ihmal öldürdü

İstanbul Arnavutköy'de, ikiz kardeşi ile birlikte parkta oyun oynarken, aydınlatma diğerinin devrilmesi sonucu kafasına aldığı darbeyle hayatını kaybeden 10 yaşındaki Görkem Yağız Küçük’ün ölümüyle ilgili hazırlanan bilirkişi raporunda, ihmaller zinciri ortaya çıktı.

Aydınlatma direğine bu ağırlığı taşıyacak hesaplamalar, ek techizat yapılmadan iki adet güneş paneli konulduğu ve direğin bu ağırlığı taşıyamadığına yer verildi. Raporda Park ve Bahçeler Müdürü olan Gökhan Kumbasar'ın da gerekli tedbirlerin alınması ve uygulanmasından sorumlu olduğu, sorumluluklarını yerine getirmediği belirtilerek, asli derecede kusurlu bulundu.

Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından görevlendirilen bilirkişi raporunda çocuk, yaşlı ve engellilerin de kullandığı parkta, kişilerin sağlık ve güvenliğinin korunması için gerekli tedbirlerin alınmadığı, gerekli organizasyonun yapılmadığının görüldüğü belirtildi. 15 Eylül 2020'deki olayda, Görkem Yağız Küçük'ün üzerine devrilen aydınlatma direğinin üzerinde lambalar dışında, panellerin taşıyacak nitelikte başka hiçbir ek teçhizat kullanılmadığı, buna rağmen üzerine güneş panelleri, bu panellere ait sacdan imal edilmiş pano ve panonun içine bataryalar yerleştirildiği belirtildi.

uzerine-gunes-paneli-dusen-10-yasindaki-gorkem-i-ihmal-oldurdu-824802-1.

UYGUN DİREK SEÇİLMESİ GEREKİRDİ

Raporda direğin tesis edildiği yerin açık alan olması nedeniyle direkt olarak rüzgara maruz kaldığı, üst noktadaki güneş panellerinin rüzgar kuvvetini tutması nedeniyle oluşan kuvvetin statik yapıyı bozacağının açık olduğu belirtilerek, direğe eklenecek ağırlıkların ve rüzgarın oluşturacağı kuvvetlerin de göz önüne alınması, dış etkenler de değerlendirilerek uygun hesaplamalar yapılması, bu özelliklere uygun direk seçilmesi gerektiğine yer verildi.

ELEKTRİK KONTROL EDİLMİŞ DİREK EDİLMEMİŞ

Raporda kazaya neden olan aydınlatma direğiyle ilgili soruşturma dosyasına giren üç kontrol tutanağı olduğu, bu tutanakların direğin elektrik aksamı ile ilgili yapılan bakım ve kontrolleri içerdiği, kaza ile bağlantısı olan risklerle ilgili yapılması gereken kontrol ve gözlem konularını içermediği yer aldı.

KUSURLU BULUNAN PARK BAHÇELER MÜDÜRÜ: “KAZADA HİÇBİR SORUMLULUĞUMUZ YOK”

Raporda Park ve Bahçeler Müdürü olan Gökhan Kumbasar'ın gerekli tedbirlerin alınması ve uygulanmasından sorumlu ve yetkili kişi olduğu, sorumluluklarını yerine getirmeyerek olayın meydana gelmesinde asli derecede kusurlu davrandığı sonucuna ulaşıldığı belirtildi. Kumbasar olayla ilgili alınan ifadesinde, elektrik diğerini parkta güvenlik zafiyeti olmaması için diktiklerini, elektrik alt yapısı olmadığı için güneş enerjili aydınlatma takıldığını, park ve aydınlatma direğinin aynı anda yapıldığını, 4 yıldır kurulu olan direğin fiziki kontrollerinin 6 ayda bir, elektrik kontrollerinin ise yılda bir kez yapıldığını anlattı. Kazanın meydana gelmesinden müdürlüğünün hiçbir sorumluluğu olmadığını belirten Kumbasar, direkte imalat hatası olduğunu ileri sürdü. Kumbasar, direğin depodan alınarak montajının yapıldığını, kim tarafından montaj yapıldığını bilmediğini ancak mevzuata uygun olarak yapıldığını ifade etti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol