AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sonrası 18 bandında olan Dolar, 13 seviyesine kadar düştü. Gelişmenin ardından siyasiler ve ekonomistlerden 'örtülü faiz' tepkisi geldi.

Uzmanlar ve siyasiler kurdaki düşüşü değerlendirdi: Bu örtülü faiz artışıdır

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk Lirası mevduatları için yeni düzenlemeleri duyurmasının ardından siyasetçilerden ve uzmanlardan peş peşe açıklamalar geldi.

2021 yılının son kabine toplantısı sonrası AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sonrası 18 bandında olan Dolar, 13 seviyesine kadar düştü. Gelişmenin ardından siyasiler ve ekonomistlerden dolardaki bu hızlı gerilemeye tepkiler gecikmedi.

“ADINA FAİZ ARTIŞI DENMEYEREK EPİK FAİZ ARTIŞI YAPILDI”

İktisatçı Refet Gürkaynak, “Adına faiz artışı denmeyerek epik faiz artışı yapıldı. MB %14 ile para vermeye devam edecekse bu da işe yaramaz. Temel iktisat ile kavgaya girip bütün ülkenin kafasını gözünü yardırdılar” şeklinde görüşlerini ifade etti.

CHP Milletvekili Akif Hamzaçebi, "Bankalardaki mevduatın yüzde 64’ü yabancı para cinsindendi. Şimdi tamamı yabancı paraya dönüşmüş oldu" dedi.

CHP Milletvekili Mehmet Göker, "Üst sınırını kimsenin bilmediği örtülü faiz artışı ve kur riskinin tüm yükü Hazineye/vatandaşa yüklendi" dedi.

İktisatçı Mahfi Eğilmez, "Dolaylı faiz artırımı yapılıyor yani. Kur % 40 artmış, faiz % 14 ise aradaki 26 puan ödenecek. Ve bunun adı faiz olmayacak" dedi.

İktisatçı Yalçın Karatepe, "Fazla heyecanlanmayın. Geçmişe dönük bir şey yok. Bundan sonra dövize endeksli bono satacaklar. Aslında bu örtük faiz artışıdır. Olay bu" dedi.

Ekonomist Selçuk Geçer, "Dolarda ki bu kurnazlığın bedeli çok ağır olacak! Söylemedi demeyin!" ifadelerine yer verdi

Ekonomist Hurşit Güneş, "Ziraat Bankası Genel Müdürü bu akşam mevduat sahiplerinin 1 milyar dolar sattığını açıkladı. Saat 20:00’den sonra hangi mevduat sahibi bankasına telefon açtı da satış yaptırdı? Üstelik yurtiçinde döviz piyasası da kapalıydı. Acaba kamu bankaları yurtdışında döviz satmış olmasın?" dedi.