birgün

10° KISA SÜRELİ HAFİF YOĞUNLUKLU YAĞMUR

Uzmanlar ve siyasiler kurdaki düşüşü değerlendirdi: Bu örtülü faiz artışıdır

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sonrası 18 bandında olan Dolar, 13 seviyesine kadar düştü. Gelişmenin ardından siyasiler ve ekonomistlerden 'örtülü faiz' tepkisi geldi.

EKONOMİ 20.12.2021 23:00
Uzmanlar ve siyasiler kurdaki düşüşü değerlendirdi: Bu örtülü faiz artışıdır
Abone Ol google-news

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk Lirası mevduatları için yeni düzenlemeleri duyurmasının ardından siyasetçilerden ve uzmanlardan peş peşe açıklamalar geldi.

2021 yılının son kabine toplantısı sonrası AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları sonrası 18 bandında olan Dolar, 13 seviyesine kadar düştü. Gelişmenin ardından siyasiler ve ekonomistlerden dolardaki bu hızlı gerilemeye tepkiler gecikmedi.

“ADINA FAİZ ARTIŞI DENMEYEREK EPİK FAİZ ARTIŞI YAPILDI”

İktisatçı Refet Gürkaynak, “Adına faiz artışı denmeyerek epik faiz artışı yapıldı. MB %14 ile para vermeye devam edecekse bu da işe yaramaz. Temel iktisat ile kavgaya girip bütün ülkenin kafasını gözünü yardırdılar” şeklinde görüşlerini ifade etti.

CHP Milletvekili Akif Hamzaçebi, "Bankalardaki mevduatın yüzde 64’ü yabancı para cinsindendi. Şimdi tamamı yabancı paraya dönüşmüş oldu" dedi.

CHP Milletvekili Mehmet Göker, "Üst sınırını kimsenin bilmediği örtülü faiz artışı ve kur riskinin tüm yükü Hazineye/vatandaşa yüklendi" dedi.

İktisatçı Mahfi Eğilmez, "Dolaylı faiz artırımı yapılıyor yani. Kur % 40 artmış, faiz % 14 ise aradaki 26 puan ödenecek. Ve bunun adı faiz olmayacak" dedi.

İktisatçı Yalçın Karatepe, "Fazla heyecanlanmayın. Geçmişe dönük bir şey yok. Bundan sonra dövize endeksli bono satacaklar. Aslında bu örtük faiz artışıdır. Olay bu" dedi.

Ekonomist Selçuk Geçer, "Dolarda ki bu kurnazlığın bedeli çok ağır olacak! Söylemedi demeyin!" ifadelerine yer verdi

Ekonomist Hurşit Güneş, "Ziraat Bankası Genel Müdürü bu akşam mevduat sahiplerinin 1 milyar dolar sattığını açıkladı. Saat 20:00’den sonra hangi mevduat sahibi bankasına telefon açtı da satış yaptırdı? Üstelik yurtiçinde döviz piyasası da kapalıydı. Acaba kamu bankaları yurtdışında döviz satmış olmasın?" dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun