birgün

22° AÇIK

Uzun namlulu silah da zırhlı araç da devletinmiş!

Akçakale Belediye Başkanı AKP'li Mehmet Yalçınkaya'nın yeğeni Mehmet Emin Yalçınkaya’nın Suriye sınırında havaya ateş açtığı görüntülere ilişkin Urfa Valiliği soruşturma başlatırken, belediye yetkilileri uzun namlulu silahın Urfa Emniyeti’ne ait olduğunu açıkladı.

GÜNCEL 25.05.2021 17:57
Uzun namlulu silah da zırhlı araç da devletinmiş!
Abone Ol google-news

İSMAİL ARI

Akçakale Belediye Başkanı AKP'li Mehmet Yalçınkaya'nın yeğeni Mehmet Emin Yalçınkaya’nın Suriye sınırında uzun namlulu silahla ateş açtığı görüntülere ilişkin çarpıcı detaylar ortaya çıktı.
Urfa Valiliği’nin de soruşturma başlattığını açıkladığı görüntülerdeki zırhlı aracın da AKP’li Belediye Başkanı Yalçınkaya’nın yeğeni Mehmet Emin Yalçınkaya’nın havaya ateş açtığı uzun namlulu silahın da Urfa Valiliği ile Urfa Emniyet Müdürlüğü’ne ait olduğu açıklandı.

VALİLİK VE EMNİYET VERMİŞTİ

Akçakale Belediyesi yetkilileri tarafından BirGün’e yapılana açıklamada, “Videoda yer alan Mehmet Emin Yalçınkaya’nın ateş açtığı uzun namlulu silah ile zırhlı araç devlete ait. Belediye Başkanı, Göç İdaresi personeli olan yeğeni Mehmet Emin Yalçınkaya’yı görevlendirmeyle belediye bünyesine almıştı. Barış Pınarı Harekatı döneminde de Urfa Valiliği ve Urfa Emniyet’i yeni bir güvenlik protokolü imzalayarak sınırdaki belediye başkanları zırhlı araç ve uzun namlulu silah verdi. Söz konusu video da 2019 yılında çekilmişti. Yeğen Yalçınkaya Aralık ayını sonunda görevine iade oldu. Çünkü geçtiğimiz yıl açılan soruşturma kovuşturmaya yer yoktur kararı verildi” denildi.

VALİLİK YENİDEN BİLGİ İSTEDİ

Urfa Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğü tarafından22 Nisan tarihinde Akçakale Belediyesi’ne resmi yazı gönderilerek, Akçakale Belediye Başkanı Mehmet Yalçınkaya'nın, öz yeğeni Mehmet Emin Yalçınkaya’nın belediyeye ait zırhlı araçla Suriye sınırına gidip, kalaşnikof tüfekle ateş açtığı görüntüler hakkında yeniden soruşturma başlattığı kaydedildi. Urfa Valiliği tarafından belediyeye gönderilen yazıda söz konusu olay hakkında bilgi istendi.
Urfa Vali Yardımcısı Şahin Aslan’ın imzasının yer aldığı belgede şu ifadeler kullanıldı: "Belediyenizde öz yeğeniniz olarak çalışan herhangi bir personeliniz var mı? Var ise adı geçen personelin belediyenin hangi zırhlı aracı ile Suriye sınırında uzun namlulu silah ile atış yaparken çekmiş olan herhangi bir videosunun olup olmadığı, var ise buna ilişkin videonun gönderilmesi, adı geçenin bu eylemi sonucunda belediyenizce üç ay süre ile açığa alındığına ilişkin onayı ve göreve yeniden başlatıldığına ilişkin onaylarının tasdikli birer suretlerinin herhangi bir tekide mahal bırakılmadan ‘ivedi olarak' muhakkikliğime gönderilmesi hususunda bilgi ve gereğini rica ederim.”

MAHMUT TANAL: TEHDİT EDİLİYORUM

Öte yandan, Akçakale Belediyesi ile ilgili paylaşımlarda bulunan CHP Milletvekili Mahmut Tanal söz konusu tüfekle ateş açılması ve ihale yolsuzluklarını sosyal medyada paylaştığı gerekçesiyle tehdit edildiğini söylemişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol