birgün

26° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 12.07.2020 07:56

Vaka sayısı artıyor: Hastanelerde yer kalmadı

Vaka sayısı artıyor: Hastanelerde yer kalmadı

Dünya genelinde koronavirüs salgınında vaka sayısı 12 milyon 509 bine ulaşırken can kaybı 560 bine yükseldi. Salgının merkezi ve en çok can kaybının yaşandığı ülke olan ABD'de son 24 saatte virüs bulaşan kişi sayısı 61 bin 738 artarak 3 milyon 222 bin 59'a ulaşırken virüs nedeniyle ölenlerin sayısı 945 artarak 135 bin 869'a yükseldi.

Salgından en çok etkilenen ikinci ülke olan Brezilya'da ise vaka sayısı 1 milyon 755 bin 779'a, can kaybı 69 bine ulaştı. Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı İngiltere'de 44 bin 650'ye, İtalya'da 34 bin 938'e, Fransa'da 30 bin 4'e, İspanya'da 28 bin 403'e yükseldi. Rusya'da ise can kaybı 11 bin 17 oldu. İran'da Kovid-19 ölümleri 12 bin 635'e yükseldi. Pakistan'da covid-19 kısıtlamalarının kalkmasıyla ölü ve vaka sayısı sekiz kat arttı. Afrika'da son 24 saatte 20 bine yakın vaka tespit edildi.

ABD'de Covid-19 salgınından en büyük darbe alan eyaletlerinden Kaliforniya’da, kalabalık hapishanelerde hastalığın yayılmasını azaltmak amacıyla 8 bin mahkûmun daha serbest bırakılmasına karar verildi. Karar, Kaliforniya'nın en eski hapishanelerinden biri olan San Quentin'deki Covid-19 vakalarındaki ciddi artış sonrası geldi.

HASTANELER DOLDU

Covid-19 pandemisi sırasında sağlık sisteminin mevcut hasta sayısını kaldıramadığı Bolivya'da ise hastaneler dolup taşarken 'hafif vakalar' yer açma amacıyla taburcu edilmeye başlandı. La Paz Şehri Obrero Hastanesi müdürü Raul Villanueva, kurumun artık Covid-19 hastalarını kabul edemeyeceğini çünkü hizmet sunma kabiliyetinin çöktüğünü açıkladı. La Paz Belediye Başkanı Luis Revilla da Covid-19'lu hastaların tedavi edilmesinin mümkün olduğu Cotahuma ve La Portada hastanelerinin dolu olduğunu ve çaresiz kaldıklarını beyan etti.

ÇOCUKLARA BULAŞTI

Şili’de ise koronavirüs salgınının çocukları daha fazla etkilediği ortaya çıktı. Portföy İstatistik ve Sağlık Bilgileri Dairesi’nin (DEIS) yaptığı araştırmada, çocuk yaştaki hasta sayısı yüzde 900 arttı. Bu artışın son iki ay içerisinde yaşandığı kaydedilen araştırmaya göre 8 Mayıs tarihinde 0-17 yaş arasında 97 aktif vaka bulunurken 4 Temmuz itibari ile 0-17 yaş arasında 959 aktif vaka tespit edildiği duyuruldu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız