birgün

14° SİSLİ

GÜNCEL 22.04.2021 07:52

Vakalar artarken aşılama azalıyor

Ülkede 30 Mart’ta 470 bin doz aşı yapılırken bu sayı önceki gün 219 bin doza düştü. Geçen pazar günü yalnızca 27 bin doz aşı yapıldı. Öte yandan çok sayıda yurttaş aşı randevusu alamıyor, alsa bile aşı olamıyor.

Vakalar artarken aşılama azalıyor

İsmail ARI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın “Günde 1,5 hatta 2 milyon doz aşı yapabiliriz” demesine karşın hafta içi aşılama oranı 400 binlerden 200 binlere kadar geriledi. Türkiye 60 binin üzerinde seyreden günlük vaka sayılarıyla dünyada zirveye oynarken geçen hafta sonu günlük aşılama sayısı 27 bin doza kadar indi.

Ülke genelinde 30 Mart Salı günü toplam 472 bin 687 Covid-19 aşısı yapılmıştı. 20 Nisan Salı günü ise bu sayı neredeyse yarı yarıya azalarak 219 bin 216’ya düştü.


Sokağa çıkma kısıtlaması olan pazar günleri ise aşılama oranı daha vahim. 4 Nisan Pazar günü 124 bin 215 doz Covid-19 aşısı yapılırken geçtiğimiz pazar günü sadece 27 bin 767 doz aşı yapıldı.

İKİNCİ DOZ İÇİN RANDEVU ALINAMIYOR

Aşılama programına 55 yaş üstü yurttaşların da dahil edilmesinin ardından randevu almak isteyen birçok yurttaş randevu alamadı. Hatta randevu alarak hastaneye gidenler de saatlerce beklemelerine rağmen aşı olamadı. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir ile Türk Tabipleri Birliği (TTB) de aşıda yaşanan kaosa dikkat çekti.

CHP Milletvekili Murat Emir, “İkinci doz aşı için günü yaklaşanlar E-nabızdan randevu almak istediklerinde ‘uygun randevu yok’ uyarısıyla karşılaşıyor ve randevu alamıyor. MHRS sistemi sağlıklı bir şekilde çalışmıyor ve telefonla da randevu alınamıyor. Elde aşı mı yok, yoksa bakanlığın sistemi mi çöktü?” diye sordu.

SİNOVAC AŞISI YAPILAMIYOR

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Aile Hekimliği Kolu Başkanı Dr. Emrah Kırımlı, pazartesi günü saat 15.00’ten itibaren Sinovac aşısının birinci dozunu yaptırmak isteyen yurttaşların randevu alamadığını, en erken 3 Mayıs tarihine randevu verildiğini açıkladı.

“Sinovac aşısının birinci dozunu yapamıyoruz. Yurttaşlar sadece ikinci doz için randevu alabiliyor” diyen Dr. Kırımlı, BirGün’e yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Sinovac aşısı için randevu alamayan yurttaşlar BioNTech aşısı için randevu almaya çalışıyor ve bu da yoğunluğa neden oluyor. Şu an Sinovac aşısının sadece ikinci dozu yapılabiliyor. Sağlık Bakanlığı’nın elinde Sinovac aşısı kalmadı mı? Aşılama oranı çok düştü; çünkü aşı olmadığı için aşılama yapamıyoruz. Sağlık Bakanlığı’na yeniden ‘Aşı nerede?’ diye soruyoruz.”

‘RANDEVUNUZU İPTAL EDİN’ DEDİLER

Aşı randevusu alamayan ya da alsalar bile aşı olamayan yurttaşlar da sosyal medyada tepkilerini dile getirdi. Devlet yetkililerinin “Aşı randevusu alıyorlar ama gelmiyorlar. Sırası gelenler aşıya gitmiyor” şeklindeki serzenişlerini hatırlatan yurttaşlar, kendi yaşadıklarından yola çıkarak bunun bir algı yönetimi olduğunu söyledi.

Bir yurttaş, “Hastane arıyor ve ‘elimizde aşı kalmadı, siz e-nabız’dan girip kendi randevunuzu iptal edin’ diyor. Sistemde de kişi kendi isteğiyle randevusunu iptal etti bilgisi olsun istiyorlar” diye yazdı. Bir diğer yurttaş da “55 yaş üstü gruba giren kuzenlerim, arkadaşlarım, hepsi aşı randevularını aldılar ama aşı yok diye aşı olamadan döndüler. Ve hepsi aşı randevusuna gelmedi görünüyor. Tam bir algı yönetimi. Biz aşılayacağız ama siz gelmediniz diyorlar” ifadelerini kullandı.


Hafta içi ve hafta sonu günlük aşılama oranındaki değişim:

-30 Mart Salı: 472 bin 687

-4 Nisan Pazar: 124 bin 215

-6 Nisan salı: 456 bin 228

-11 Nisan pazar: 35 bin 381

-13 Nisan salı: 226 bin 908

-18 Nisan pazar: 27 bin 767

-20 Nisan Salı: 219 bin 216

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol