birgün

28° AÇIK

SİYASET 30.05.2021 07:57

Vakıf, paradan para kazandı

Vakıf, paradan para kazandı

Mustafa BİLDİRCİN

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından başlatılan kampanyayla ölenlerin yakınları ve yaralananlar için toplanan paranın 17 ay önce Şehit Yakınları ve Gaziler Vakfı’na teslim edildi. Vakfın hesabına 16 Ocak 2020’de aktarılan paranın faiziyle birlikte 338 milyon TL’ye ulaştığı belirtilirken hak sahiplerine yalnızca 47 milyon TL dağıtıldı.

DAĞITILAN, GELİRDEN AZ

CHP Milletvekili Murat Emir, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından 2 bin 985 yurttaşa verilmek üzere toplanan ancak yıllardır dağıtılmayan yardım paralarını bir kez daha gündeme getirdi. Darbe girişiminin hemen ardından toplanan 309 milyon TL’nin yaklaşık dört yıl sonra, 16 Ocak 2020 tarihinde Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı hesabına aktarıldığını hatırlatan Emir, “Son 17 ayda hak sahiplerine dağıtılan para, faiz gelirinin yarısı bile etmiyor” dedi.


TBMM GÜNDEMİNDE

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye yazılı soru önergesi sunan Emir, şu ifadeleri kullandı:

“27 Ocak 2017 tarihinde dönemin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, yardım paralarının kurulacak bir vakıf aracılığıyla değerlendirileceğini açıklamış, söz konusu vakfın Türkiye Şehit Yakınları ve Gaziler Dayanışma Vakfı adıyla 26 Aralık 2019’da faaliyete başladığını bildirmiştir. Bu para, aradan geçen yaklaşık 3 yıllık sürede Hazine hesabında bekletilmiştir. Konuyu ısrarla gündeme getirmemizin ardından faiziyle birlikte 338 milyon TL’ye ulaştığı belirtilen para, 16 Ocak 2020 tarihinde vakfın hesabına aktarılmıştır.

PARAYI İŞLETİYORLAR

Bu tarihten sonra üç ay boyunca vakıf tarafından hiçbir işlem yapılmamış ve 22 Nisan 2020 tarihinde aylık biner lira olmak üzere şehit yakını ve gazilere nakdi destek ödemesi başlatılmıştır. Ancak, aylık dağıtılan toplam 2 milyon 985 bin TL’lik miktar, vakıf hesabındaki ana paranın getirdiği faiz geliri olan yaklaşık 6 milyon TL’nin yarısını bile bulmamıştır. Başka bir deyişle, şehit yakını ve gaziler için toplanan paralar, gerçek sahiplerine emanet edilmeyip, işletilerek gelir elde etme yoluna gidilmiştir.

Şehit yakını ve gaziler için toplanan yardım paralarının vakıf hesabına aktarılmasının üzerinden 17 ay geçmiş ve aylık nakdi destek ile bayram ek ödemesi hesaplandığında bugüne kadar dağıtılan toplam miktar yaklaşık olarak 47 milyon TL’yi bulmuştur. Oysa, 2020 yılının ocak ayından itibaren bugüne kadar ana paradan toplam yaklaşık 100 milyon TL’lik faiz geliri elde edilmiş olması gerekir. Yani yardım paralarının vakıf hesabına aktarılmasının üzerinden geçen 17 ayda hak sahiplerine dağıtılan toplam para, faiz gelirinin yarısını bile bulmamıştır.

400 MİLYON TL ERİDİ

Öte yandan 2016 yılında şehit yakını ve gazilere verilmek üzere halktan toplanan 309 milyon TL’lik yardım parasının zamanında dağıtılmayarak, üç yıl boyunca Hazine’de hiçbir işlem yapılmadan bekletilmiş olması, hak sahipleri adına daha büyük kayba sebep olmuştur. 2016 yılının Aralık’taki ayındaki dolar kuru üzerinden hesaplandığında hak sahiplerinin 309 milyon TL olan toplam parası 88 milyon dolara karşılık gelirken bugünkü kurla bu paranın yaklaşık değeri 745 milyon TL’yi bulmaktadır. Dolayısıyla hak sahiplerinin parası 400 milyon TL’nin üzerinde erimiştir.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol