VakıfBank, bu yılın ilk çeyreğinde 3 milyar 2 milyon TL net kar elde etti.

VakıfBank, 3 ay için 3 milyar TL net kar açıkladı

Halk ekonomik kriz altında ezilirken büyük şirketler ve bankalar rekor karlar açıklamaya devam ediyor.

VakıfBanka, yılın ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. İlk çeyrekte aktif büyüklüğünü geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 53 artırarak 1,1 trilyon TL'ye yükselten VakıfBank, ilk çeyrekte ulaştığı 5 milyar 75 milyon TL brüt karından 2 milyar 73 milyon TL vergi karşılığı ayırarak 3 milyar 2 milyon TL net kar elde etti.

VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, geçmişten aldıkları güçle milli ekonominin bugünü ve geleceğine destek vermeye devam ettiklerini iddia etti.

Banka'nın nakdi ve gayrinakdi krediler yoluyla Türkiye ekonomisine sağladığı finansman desteğinin yıllık bazda yüzde 53 artarak 865 milyar TL'ye ulaştığını aktaran Üstünsalih, şunları kaydetti:

"Ülkemiz büyümesinin lokomotifi olan üretim ve ihracat alanı başta olmak üzere stratejik sektörlere kullandırdığımız ticari kredilerimiz bir önceki yılın aynı dönemine göre yıllık yüzde 51 artarak 513 milyar TL'ye ulaştı. Aynı dönemde nakdi kredilerimiz yıllık yüzde 43 artışla 643 milyar TL seviyesini ulaşırken, aktif toplamımız ise yıllık yüzde 53 artışla 1,1 trilyon seviyesini aştı. Kur korumalı TL mevduat ve döviz dönüşümlü kur korumalı TL mevduat hesabı ürün grubuyla TL birikimleri için farklı alternatifler sunuyoruz. Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabı'nı ilk devreye alan bankalardan biri olduktan hemen sonra, döviz ve altın hesabı olanlara yönelik Dövizden ve Altında Dönüşümlü Kur ve Fiyat Korumalı TL Mevduat Hesabı'nı hizmete sunduk. Bu iki ürün grubunda 100 milyar TL barajını aşan Bankamız, TL birikimlere destek vermeye farklı ürün gruplarıyla devam ediyor. YUVAM Hesabı ile yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza da birikimlerini ülkemizde değerlendirirken, her koşulda kazanımlarını koruyacakları bir tasarruf alternatifi sunuyoruz. Son olarak da fiziki altınların ekonomiye kazandırılmasında önemli bir adım olan Altın Kabul Sistemi Fiyat Korumalı TL Mevduat Hesabı'nı hizmete sunduk."

Toplam mevduatlarının yıllık yüzde 59 artışla 684 milyar seviyesini geçtiğini belirten Üstünsalih, şu değerlendirmelerde bulundu:

"VakıfBank; uluslararası piyasalarda olduğu kadar, sürdürülebilir bankacılık alanında da sektörün aktif ve öncü oyuncularından. TFRS 9 kapsamında beklenen kredi zarar karşılıkları politikalarına sürdürülebilirlik yaklaşımını uygulayan ilk Türk bankası olma mutluluğunu yaşadık. Avrupa Birliği Komisyonu tarafından 2021 yılında yayımlanan '55’e Uyum Paketi' çerçevesinde Sınırda Karbon Düzenleme Mekanizması karbon yoğun 5 sektör (çimento, elektrik, gübre, demir-çelik ve alüminyum) için 2023 yılından itibaren emisyon raporlaması yükümlülüğü ve 2026 yılından itibaren karbon yoğun sektörlere karbon vergisi ödeme yükümlülüğü getirmektedir. Bankamız, söz konusu karbon vergisinin, AB ülkelerine ihracat yapan ve düşük karbonlu üretim yöntem ve teknolojilerine geçiş yapamayan üreticilerin geçiş risklerini göz önüne alarak çimento, elektrik, gübre, demir-çelik ve alüminyum sektörlerinde faaliyet gösteren müşteriler için ayrılan beklenen kredi zarar karşılıklarını TFRS 9 mevzuatı çerçevesinde arttırmıştır.

Bununla beraber yenilenebilir enerji üretimini desteklemek amacıyla kurulan Yenilenebilir Enerji Kaynaklarını Destekleme Mekanizması kapsamına giren, dolayısıyla öngörülebilir bir fiyat tarifesi üzerinden belirli bir süreyle alım garantisi verilen yenilenebilir enerji üreticilerine kullandırılan kredilerin geri dönüşü ve temerrüt olasılığı üzerinde oluşan olumlu etki dikkate alınarak ilgili müşteriler için ayrılan beklenen kredi zararları yine TFRS 9 mevzuatı çerçevesinde düşürülmüştür."