birgün

13° PARÇALI BULUTLU

Valilikten, tarihi Gümrük Hanı'ndaki kanala bulaşık suyu dökülmesiyle ilgili açıklama

Şanlıurfa Valiliği, tarihi Gümrük Hanı içindeki su kanalına, ciğercilik yapılan lokanta çalışanının bulaşık suyu döktüğü ve bidonu kanalda yıkadığı görüntülerle ilgili açıklama yaptı. Açıklamada işletmeye yasal yaptırım uygulanacağı bildirildi.

GÜNCEL 06.10.2022 11:47
Valilikten, tarihi Gümrük Hanı'ndaki kanala bulaşık suyu dökülmesiyle ilgili açıklama Fotoğraf: DHA
Abone Ol google-news

Şanlıurfa Valiliği, balık ölümlerinin sıkça yaşandığı Balıklıgöl ile bağlantısı olan tarihi Gümrük Hanı'ndaki kanala bölgedeki bir lokantanın çalışanının işyerinde biriken bulaşık suyunu dökmesine ilişkin açıklama yaptı.

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Şanlıurfa Valiliği, ilgili işletmeye yaptırım uygulanacağını bildirerek, şu ifadeleri kullandı:

"Balıklıgöl bölgesinde bulunan Gümrük Hanı'nda ciğercilik faaliyeti gösteren işletme tarafından bulaşık atık suyunun, Balıklıgöl havzasının olduğu dereye döküldüğü haberi üzerine, Şanlıurfa Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü denetim ekiplerimiz ve Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekiplerimizce şikayete konu bölgede gerekli incelemeler yapılmıştır. Yapılan inceleme neticesinde ilgili işletme hakkında tutanak tutularak idari yaptırım uygulanmıştır. Ayrıca bölgedeki diğer işletmeler de uyarılmıştır. Çevreye karşı bu tür olumsuz davranış gösteren kişi ve işletmelere asla müsamaha gösterilmeyecektir. Gerekli tüm yasal yaptırımlar uygulanacaktır" denildi.

Öte yandan, Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi tarafından belirlenecek bir encümenin tespit edeceği ceza miktarının 2 bin 977 TL ile 30 bin 72 TL arasında olması bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

Urfa'da ciğercilik yapılan lokanta çalışanı içinde yemek artıklarının da olduğu suyu tarihi Gümrük Hanı'nın içindeki su kanalına dökmüş, bidonunu da kanal suyunda yıkamıştı. Görüntülerin sosyal medyada yayımlanmasıyla bölge halkı tepki göstermişti.

DHA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol