Van Valiliği tarafından yapılan açıklamada, kentte "Anayasa ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylem ve saldırıların önüne geçilmesi" gerekçesiyle gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantıları 14-15 Ekim tarihlerinde 2 gün süreyle yasaklandı.

Kaynak: AA
Van'da gösteri ve yürüyüşler 2 gün süreyle yasaklandı

Van'da, gösteri, yürüyüş ve açık hava toplantıları 2 gün süreyle yasaklandı.

Van Valiliği'nden yapılan açıklamada, "Anayasa ve kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylem ve saldırıların önüne geçilmesinin" planlandığı belirtildi.

Açıklamada, "halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması, terör örgütlerinin planlarının bertaraf edilmesi ve milli güvenliğin sağlanması, temel hak ve özgürlüklerin korunması, genel asayişin devamının temini ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasının önlenmesinin amaçlandığı" gerekçe gösterildi.

Valilik açıklamasında şunlara yer verildi:

"Van ili coğrafi sınırları içinde Valilik ve Kaymakamlık makamlarının uygun göreceği etkinlikler hariç olmak üzere 14-15 Ekim tarihlerinde 2 gün süreyle, gösteri yürüyüşü ve açık hava toplantıları 2911 Sayılı Kanunun ilgili hükümlerine istinaden, basın açıklaması, oturma eylemi ve anket yapılması, çadır ve stant kurulması, imza kampanyası düzenlenmesi, bildiri, broşür ve el ilanı dağıtılması ise 5442 sayılı İl idaresi Kanunu'nun 11. maddesinin (a) ve (c) fıkra hükümleri gereğince belirtilen tarihler arasında yasaklanmıştır."