birgün

18° PARÇALI AZ BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 20.07.2021 07:49

Van Gölü molozlarla dolduruluyor

Van Gölü molozlarla dolduruluyor

HABER MERKEZİ

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından düzenlenen ‘Dünya Turnuvası’ adlı çevrimiçi fotoğraf yarışmasında birinci olan Van Gölü’nün kirliliği, güzelliğine gölge düşürüyor.

Van Gölü’nde bir taraftan çekilme yaşanırken diğer taraftan ise hızla kirleniyor. Göle, derelerden dökülen pislikler ve kanalizasyon atıklarıyla yaşanan kirlilikten sonra bu kez de tonlarca moloz ve hafriyatla doldurulmaya başlandı. İddiaya göre Van Büyükşehir Belediyesi araçları tarafından gölün farklı noktalarında moloz ve hafriyat döküldü. İş makinelerinin hafriyat döktüğü alanlarda toz dumanları yükselirken, göl ise balçıklarla doldu.

Gazete Emek’te yer alan habere göre Van Gölü’nün gün geçtikçe daha çok kirletildiğini belirten hafriyat dökülen noktalardan biri olan İskele mahalle sakini Mehmet Şirin Altıntaş, yetkililerin bu duruma bir an önce son vermesini istedi: “Van Gölü’ne, son aylarda yüzlerce hafriyat ve moloz döküldü. Van Gölü’nün ekolojik dengesi bozuluyor. Van Gölü’nün dibinin çamur deryasına dönmesine sebep oluyor.”

Belediyenin kayyum yönetiminde olduğuna dikkat çeken Van Çevre Tarihi Eserleri Koruma Araştırma ve Geliştirme Derneği Başkanı Ali Kalçık, “Böylesi bir ilkellik, ancak kayyumların marifeti olabilir. Bu kayyumların uygulamasının sonucudur.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol