Van Valiliği'nden kayyum protestolarında polis saldırısına ilişkin açıklama

22.08.2019 07:10 GÜNCEL

HDP'nin elindeki üç büyükşehir belediyesine kayyum atanmasını Van'da protesto edenlere polis saldırmıştı. Polis saldırısında bir gencin dövüldüğü görüntüler tepki çekerken, polis tarafından darp edilen gencin zihinsel engelli olduğu belirtilmişti.

Sosyal medyada da videonun yayılması ve gelen tepkiler üzerine Van Valiliği açıklama yaptı. Açıklamada, polislerin eylemciler tarafından saldırıya uğradığı savunuldu.

Van Valiliğinden yapılan açıklama şöyle: "İçişleri Bakanlığı tarafından Van Büyükşehir Belediyesine yapılan Başkan Vekilliği görevlendirilmesini protesto etmek için toplanan ve kanunsuz eylem yapan gruplar için görevlendirilmiş Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğünde görevli personele, bekleme yaptıkları Van il merkezi Yüzbaşıoglu Sokak'ta bir şahıs tarafından demir tabure ile saldırıda bulunulmuştur. Saldırı sonucu bir polis memurumuz yüzünden, boynundan ve kolundan yaralanmıştır. Saldırıda bulunan şahıs kovalamaca sonucu zor kullanılarak yakalanmıştır. Sahsın 2013 yılında PKK terör örgütünün kırsal alanına katılım yaptığı, 2014 yılında Diyarbakır ilinde güvenlik kuvvetlerine teslim olduğu ve çok sayıda suç kaydının olduğu ayrıca, psikolojik rahatsızlığının (şizofren) bulunduğu anlaşılmıştır. Valilğimizce olayla ilgili gerekli inceleme ve soruşturma başlatılmıştır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur" denildi.