birgün

13° AÇIK

GÜNCEL 15.07.2020 10:03

Van Valisi Bilmez, koronavirüs verilerini açıkladı: 50 yaş üstü hasta sayısı artıyor

Van’daki güncel koronavirüs verilerini açıklayan Van Valisi Bilmez, 50 yaş üstü hasta sayısının da yükseldiğini kaydetti. Hastanede tedavisi devam eden hasta sayısının 80 civarında olduğunu ifade eden Bilmez, 30 civarında hastanın tedavisinin ise evden devam ettiğini bildirdi.

Van Valisi Bilmez, koronavirüs verilerini açıkladı: 50 yaş üstü hasta sayısı artıyor

Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, “Hastanede tedavisi süren hasta sayımız 80 civarında. Bunlardan 12'si yoğun bakımda, 30 civarında hastamız da evlerinde takip edilmektedir. Bugüne kadar iyileşerek taburcu olan kişi sayısı bin 200 civarındadır” dedi.

İHA'nın aktardığına göre, koronavirüs salgınında bulunan Vali Mehmet Emin Bilmez, kentte son zamanlarda hastanelere müracaat eden ve koronavirüs testi yapılan yurttaşlardan 50 yaş üstü olanlarda sonuçların pozitif çıkma oranlarının yükseldiğine dikkat çekerek, halkı kurallara uymaları konusunda uyardı.

Bilmez, koronavirüse yakalanan hastaların bir kısmının hastalığı ayakta geçirebildiğini belirterek, 50 yaş üstü ve kronik hastalığı olan yurttaşların ise hastalığı ağır bir şekilde geçirdiğini ve bazılarının da hayatını kaybettiğini vurguladı.

HASTALARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU 50 YAŞ ÜSTÜ

Van’da şu anda koronavirüs tedavisi gören hastaların büyük bir çoğunluğunun 50 yaş üstü olduğunu dile getiren Bilmez, “Son günlerle tespit edilen vakalarımızın yüzde 75’ten fazlası 50 yaş üstü vatandaşlarımız. Bugünlerde hem büyüklerimiz kendilerine çok dikkat etmeli hem de gençlerimiz sevdiği büyüklerinin sağlığı için kendilerine dikkat etmelidir” dedi.

Van’da şimdiye kadar vefat eden hastaların çoğunun 50 yaş üstü ve kronik hastalığı bulunanlar olduğunu söyleyen Vali Bilmez, “Unutmayalım ki yaş arttıkça risk de artıyor. Koronavirüs hastalığında özellikle vatandaşlarımızın kurallara uymaması bulaş riskini artırmaktadır. Bir ihmal, sevdiğiniz bir kişinin hayatına mal olabilir. Yaşlılarımız bugünlerde Sağlık Bakanlığımızın önerilerine uymalı, temizliğe dikkat etmeli, mümkün olduğunca evlerinde kalmalıdır. Yaşlılarımızı kalabalık ortamlardan uzak tutmaya çalışalım. Onları korumak adına mutlaka maske takmalarını ve temastan kaçınmalarını sağlayalım. Yaşlılarımızı ziyaret etmek yerine telefonla görüşelim. Sevdikleriniz için bir risk de siz olmayın” ifadelerini kullandı.

Kısıtlamaların kaldırıldığı şu dönemde Sağlık Bakanlığının belirlediği kurallara ve özellikle maske, sosyal mesafe ve hijyene dikkat edilmesinin hayati önem taşıdığını belirten Vali Bilmez, “Kısıtlamalar her ne kadar kalkmış olsa bile bizler vatandaş olarak kalabalık ortamlar, düğün, nişan, sünnet, asker uğurlama, taziye gibi toplu etkinliklerde bulunmayalım. Ev ziyaretlerini erteleyelim. Acil olmadıkça il dışına çıkmayalım ya da Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kurallara uyarak seyahat yapalım” şeklinde konuştu.

KENTTEKİ GÜNCEL DURUM

Van’daki vaka sayıları hakkında da bilgi veren Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, “Hastanede tedavisi süren hasta sayımız 80 civarında. Bunlardan 12'si yoğun bakımda, 30 civarında hastamız da evlerinde takip edilmektedir. Bugüne kadar iyileşerek taburcu olan kişi sayısı bin 200 civarındadır. Filyasyon çalışmaları kapsamında şu anda evde izole edilen mevcut kişi sayısı 7 bin civarındadır. Bugüne kadar yaklaşık 90 bin kişi filyasyon çalışmaları kapsamında izole edilmiştir. Koronavirüs nedeniyle ölen toplam kişi sayısı 10’dur” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız