Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, enflasyonun baz etkisiyle gerilediğini kabul ederek, “Bu enflasyonla mücadelede sonuç aldığımız gerçeğini değiştirmiyor. Asgari ücrette yapmış olduğumuz yüksek oranlı zam, enflasyondaki düşüşün de eşlik etmesiyle, vatandaşlarımızın alım gücünü çok daha fazla iyileştirecek” dedi.

Varank'tan enflasyon açıklaması: Baz etkisini kabul etti
Fotoğraf: AA

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TOBB Konferans Salonu'nda Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) tarafından düzenlenen "OSB'nin Yıldızları Araştırması Ödül Töreni"ne katılarak bir konuşma yaptı.

Enflasyon üzerindeki baz etkisinin kabul eden Varank, “Malumunuz önümüzdeki aylarda enflasyon, hızla bir düşüş eğilimine girecek. Evet, burada bir baz etkisi olsa da bu enflasyonla mücadelede sonuç aldığımız gerçeğini değiştirmiyor" dedi.

Varank, enflasyonun önümüzdeki aylarda hızlı bir düşüş eğilimine gireceğini savunarak, “Dışsal yeni şoklarla karşılaşmadığımız takdirde, enflasyonda beklentilerin de aşağı yönlü olmasını öngörüyoruz. Dolayısıyla asgari ücrette yapmış olduğumuz yüksek oranlı zam, enflasyondaki düşüşün de eşlik etmesiyle, vatandaşlarımızın alım gücünü çok daha fazla iyileştirecek. Bundan hiç kimsenin en ufak bir şüphesi olmasın. Sayın Cumhurbaşkanımızın da altını çizdiği gibi, beklenmedik bir tabloyla karşılaşılması durumunda, Hükümetimiz asgari ücrette ara düzenleme yapmaktan da asla çekinmeyecektir” diye konuştu.

“TEK YÖNLÜ BAKMADIĞIMIZIN GÖSTERGESİ”

Bu süreçte, işverenlerin yüklerini hafifletecek tedbirleri almaya devam edeceklerini belirten Varank, özel sektöre 2023 yılında 10 milyar lira destek verileceğini açıkladı. Varank, “Bakınız bu sene özel sektöre 5,7 milyar liralık asgari ücret desteğinde bulunduk. 2023 yılında ise bu destek 10 milyar lirayı geçecek. Bu da olaylara tek yönlü bakmadığımızın en güzel göstergesi” ifadelerini kullandı.

ENFLASYON BAZ ETKİSİ NEDENİYLE GERİLEMİŞTİ

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı kasıma ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi verilerine göre, yıllık enflasyon baz etkisi nedeniyle gerilemişti.

Ekim ayında yüzde 85,51 olarak açıklanan yıllık enflasyon, kasımda 84,39 olmuştu.

BAZ ETKİSİ NEDİR?

‘Baz etkisi’, ekonomi haberlerinde büyüme ve enflasyon gibi verilerle birlikte sıklıkla karşılaşılan bir tanım. Tanımın özünde, mevcut verinin karşılaştırmasının yapılacağı dönemde yaşanan değişim ifade edilir.

Enflasyon bakımından baz etkisini örneklendirmek gerekirse;

2022 yılı Kasım ayı enflasyonu hesaplanırken 2021 yılı Kasım ayına bakılması gerekir. 2021 Kasım ayında ortalamalardan daha yüksek bir değişim ortaya çıkmışsa bu veri, 2022 Kasım enflasyonu üzerinde bir gerileme etkisi yaratır. Devam eden aylarda da baz alınan 12 ay önceki dönemde enflasyon, bugün gerçekleşen enflasyonun daha üzerinde seyrediyorsa baz etkisi nedeniyle yaşanan gerileme de devam eder.