birgün

10° PARÇALI BULUTLU

Varank'tan Kılıçdaroğlu'nun doğalgaz ve elektrik kesintisi eleştirilerine yanıt

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun sanayiye yönelik doğalgaz ve elektrik kesintisi kararına ilişkin eleştirilerine yanıt veren Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Biz enerji alanında da bağımsızlığımızı güçlendirmenin derdindeyken, bazıları köstek olmanın derdinde" dedi.

SİYASET 24.01.2022 21:46
Varank'tan Kılıçdaroğlu'nun doğalgaz ve elektrik kesintisi eleştirilerine yanıt
Abone Ol google-news

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, muhalefetin enerji kesintisi konusundaki tavırlarını eleştirerek, "Biz enerji alanında da bağımsızlığımızı güçlendirmenin derdindeyken, bazıları köstek olmanın derdinde. Üretimle uzaktan yakından alakası olmayan kesimlerin oluşturmaya çalıştığı panik havasına kimse aldırış etmesin" dedi.

Bakan Mustafa Varank, İstanbul Mobilya Fuarı'nın açılış programında yaptığı konuşmada, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kemal Kılıçdaroğlu’nun doğalgaz kısıntılarıyla ilgili eleştirilerine yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu ve partisinin, ülkede enerji tedarikini çeşitlendirmek için atılan her adıma açıkça karşı geldiğini savunan Varank, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Ben ana muhalefetin liderine bir çift söz söylemek istiyorum. Bugün Kılıçdaroğlu aklınca birtakım açıklamalar yapmış. Enerji konusunda maalesef dışa bağımlı olduğumuz herkesin malumu. Buna rağmen, ülkemizin enerji tedarikini çeşitlendirmek için attığımız her adımda kendisi ve partisi bizim karşımıza dikildi. Enerji santralleri yapıyoruz, şantiyeleri basıp, 'Yaptırmayız.' diyorlar. Akkuyu’da nükleer enerji yatırımı yapıyoruz, 'Yaptırmayız.' diyorlar.

Doğalgaz araması yapan gemilerimiz Doğu Akdeniz’deyken, 'Ne işimiz var Libya’da.' diyorlar. Gidin araştırın, Saros Körfezi’nde yapacağımız LNG terminaline kim karşı çıkmış. O işi engellemek için CHP milletvekilleri neler yapmış. O terminali bitirmiş olsaydık belki bugün bu sorunu hiç yaşamayacaktık. Şimdi utanmadan sıkılmadan İran kaynaklı bir sorun yaşadığımızda açıklama yapıyorlar. Biz her alanda olduğu gibi enerji alanında da bağımsızlığımızı güçlendirmenin derdindeyken, bazıları sadece köstek olmanın derdinde. Ben bu art niyetli zihniyeti milletimize havale ediyorum.”

İRAN’IN DOĞAL GAZ ARZINDA KESİNTİYE GİTMESİ

İran’ın doğalgaz arzında kesintiye gitmesinin OSB’lerde ve sanayi tesislerinde doğalgaz ve elektrik arzında kısıtlamalara gidilmesine neden olduğunu hatırlatan Varank, şunları kaydetti:

"Elbette kış şartlarının ağır geçtiği böyle bir dönemde, doğrudan vatandaşlarımızın evinde kullandığı gaz ve elektrikte bir kesintiye gitmemiz düşünülemez. En başından beri Enerji Bakanlığımız süreci hassasiyetle yönetmeye çalışıyor. Enerji Bakanlığımız, sanayicilerimizin talep ve önerilerini dikkate alarak, İran kaynaklı bu kısıtlamaları, üretime en az etki edecek şekilde düzenliyor. İnşallah birkaç gün sürecek bu sıkıntılı süreci sanayicilerimizle el ele vererek atlatacağız.

Üretimle uzaktan yakından alakası olmayan kesimlerin, oluşturmaya çalıştığı panik havasına kimse aldırış etmesin. Şoklara karşı direncini defalarca kanıtlamış sanayi sektörümüz, birkaç gün sürecek bu sıkıntılı sürecin üstesinden gelecek güce sahiptir. Büyük ölçüde telafi edemeyeceğiz bir üretim kaybı yaşamayacağız. Biz sanayicilerimizin karşılaştığı her sorunda yanlarında olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz" değerlendirmesinde bulundu.

AA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol