birgün

2° PARÇALI BULUTLU

Veli-Der: Çocuklar aç, veliler çaresiz

Veli-Der, Edirne’de ‘Ani Ekonomik Değişimlerin Öğrencilerimizin Aileleri Üzerindeki Etkilerini Ölçmek’ amacıyla yapılan anket çalışmasından verileri açıkladı. Ankette velilerin yazdıkları yoksulluğun etkilerini ortaya koydu: "Kızım deri kanseri olduğu için ilaç almakta zorlanıyorum”, "Pazar alışverişini ayda bir defa yapıyoruz, yaz ayında dolaba koyduğum veya konserve yaptığım gıdaları tüketiyoruz."

EĞİTİM 13.04.2022 16:43
Veli-Der: Çocuklar aç, veliler çaresiz
Abone Ol google-news

HABER MERKEZİ

Salgın sürecinin ardından ani ekonomik değişimle birlikte derinleşen yoksulluk çocukların üzerindeki etkisini her geçen gün daha da artırıyor. Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) tarafından yapılan açıklamada, ekonomik krizle beraber gelen yoksulluk nedeniyle çocukların sağlıklı ve yeterli beslenemediğine dikkat çekildi.

‘KANSER HASTASI KIZIMA İLAÇ ALAMIYORUM’

Velilerin harçlık veremediği çocukların beslenme çantaları boş kalırken Veli-Der, Edirne’de ‘Ani Ekonomik Değişimlerin Öğrencilerimizin Aileleri Üzerindeki Etkilerini Ölçmek’ amacıyla yapılan anket çalışmasından birtakım verileri açıkladı. Henüz devam eden ankettin ‘ayrıca belirtmek istediğiniz varsa yazınız’ kısmına anne ve babaların ilettiklerini açıklayan Veli-Der, yoksulluğun etkilerini anlattı. Ankette velilerin yazdıkları kısımlar şöyle:

>> “Üniversitede okuyan kızıma para gönderemiyoruz ve yurt çıkmadığı için arkadaşlarında salonda yatmak zorunda kalıyor. Bu hepimizi maddi manevi bunalıma sokuyor, sağlık sorunlarımıza psikolojik sorunlar eklendi ve çok sağlıklı olan üniversitede okuyan kızım psikolojik tedavi görmeye başladı. Okulunda çok başarılı bir öğrenciyken çok büyük bir umutsuzluk içine düştü.”

>> “Evin dışında sosyal bir hayatımız yok ev gezmeleri dahil.”

>> “Pazar alışverişini ayda bir defa yapıyoruz, yaz ayında dolaba koyduğum veya konserve yaptığım gıdaları tüketiyoruz.”

>> “Kızım deri kanseri olduğu için ilaç almakta zorlanıyorum.”

Yoksulluk, işsizlik ve zamlarla birlikte yüz binlerce çocuğun örgün eğitim dışına çıktığı vurgulanan Veli-Der açıklamasında, “Sağlık emekçilerinin yakın zamanda gerçekleştirdiği ve kamuoyuna sunduğu araştırma sonucu çocuklarımızın beslenme bozuklukları nedeniyle yaşadıkları sağlık durumlarının vahametini çok net ortaya koymuştur. Örneğin ülkemizdeki her dört çocuktan birinin kilosu çok düşüktür, kız çocuklarının yüzde 85'i, erkek çocuklarının ise yüzde 68'i kansızlıkla mücadele etmektedir. Çocuklarda gözlenen bir diğer tehlike ise potansiyel kalp hastalığına yatkınlıklarıdır” denildi.

ÖNCELİĞİMİZ ÇOCUKLAR OLMALI

“Yeterli dengeli ve sağlıklı beslenemeyen çocuklarda görülecek olası sonuçlar nelerdir?” diye sorulan açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Fiziksel, ruhsal sağlık sorunları ile bilişsel yeti kayıplarıdır. Yani daha fazla bebek ve çocuk hastalıkları, hatta ölümleridir. Yani okulda akademik başarısızlık, hatta okul terkleri demektir. Kısaca yarınını kaybetmiş bir Türkiye’dir. Bizler anne babalar olarak şu cümleyi kullanmaktan çok üzülüyor ve utanıyoruz ama çocuklarımıza çocukluklarını yaşatacak güvenilir ve sağlıklı bir yaşamı ekonomik krizle derinleşen yoksullaşma nedeniyle artık sunamıyoruz… Önceliğiniz çocuklarımız olmalıdır. Kamu kaynakları çocuklarımızın sağlık, beslenme, barınma, ulaşım gibi temel ihtiyaçlarına aktarılmalıdır. Dezavantajlı bölgelerden başlamak üzere tüm çocuklarımıza tüm okullarda sabah kahvaltıları ve öğle yemekleri ücretsiz olarak verilmelidir. Meyve ve süt ihtiyaçları ara öğünler olarak karşılanmalıdır. Ücretsiz sağlıklı ve erişilebilir su olanağı bütün okullarımıza sağlanmalıdır. Ücretsiz ulaşım ve barınma gereksinimleri karşılanmalıdır. Örgün eğitim dışına çıkan çocuklar tespit edilmeli, okullara geri dönüşleri sağlanmalıdır.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun