birgün

10° AZ BULUTLU

Veli-Der'den sürdürülebilir eğitim talebi: Sınıfları seyreltin

Veli-Der, Türkiye genelinde "Aç kapa değil, sürdürülebilir eğitim istiyoruz" talebiyle açıklama yaptı. Yapılan açıklamalarda, tüm veliler, çocukların geleceğine ve kamusal eğitim hakkına sahip çıkmaya çağrıldı.

EĞİTİM 03.09.2021 15:29
Veli-Der'den sürdürülebilir eğitim talebi: Sınıfları seyreltin
Abone Ol google-news

BERKAY SAĞOL

Okulların Pazartesi günü açılacak olmasına rağmen hala belirsizliklerin sürüyor olması ve gerekli önlemlerin alınmamasıyla ilgili Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) İstanbul, Ankara, Edirne, Muğla, Kocaeli, Bursa, İzmir, Karşıyaka ve Bergama Şubeleri açıklama yaptı.

Yapılan açıklamalarda, "Sınıflar seyreltilmeden fiziksel mesafenin sağlanamayacağı; fiziksel mesafe sağlanmadan ise bulaş riskinin önlenemeyeceği çok açık. Bunu yapmanın tek koşulu sınıfları seyreltmektir. Sınıfları seyreltmek te ancak ek derslik ve ek öğretmen ataması ile mümkündür. Ancak okulların açılmasına 3 gün kalmış olmasına rağmen bu konuda atılmış bir adım veya yapılan bir düzenleme yok" denildi.

veli-der-den-surdurulebilir-egitim-talebi-siniflari-seyreltin-917540-1.

MEB yöneticilerinin göreve çağrıldığı açıklamalarda, "Aşılamanın yaygınlaştırılmaması, eğitim emekçilerine ve velilere yönelik açıklamalarda aşılanmanın sadece önerilmesi, aşı olmayanların eğitim ortamlarında bulunması; bilim insanlarının delta varyantının çocukları da etkilediği 12 yaş üstünün de aşılanması gerektiği konusundaki uyarılarına rağmen sadece 15 yaş üstünün aşı hakkının olması endişelerimizi artırıyor" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamalarda şunlar dile getirildi:

"Yüz yüze eğitimin sürdürülebilir olduğu ülkelerde alınması gereken önlemler son derece açık olmasına, bilim insanlarının delta varyantının çocukları da etkilediği uyarılarına, vaka sayılarının artışı ve can kayıplarına rağmen aylardır gerekli önlemlerin alınmamasının bir tercih olduğunun farkındayız. Tüm çocuklarımızın eğitim hakkından sorumlu olan MEB’ in önceliğinin çocuklarımızın kamusal eğitim hakkı olmadığını görüyoruz. Salgın süresince yaşayarak gördük ki gerekli önlemler alınmadan okulların açılması durumunda yüz yüze eğitime tekrar ara veriliyor. Okulların şu anki koşullarla açılması ve devamında da gerekli önlemlerin alınmaması durumunda okullar tekrar kapanacak. Biz veliler, çocuklarımız kaybedecek tek bir güne dahi tahammülümüzün kalmadığı noktadayız."

"OKULLARDA YAPILAN HAZIRLIKLAR PAYLAŞILMALI"

veli-der-den-surdurulebilir-egitim-talebi-siniflari-seyreltin-917541-1.

Veli-Der talepleri ise şu şekilde sıraladı:

"-Kamu kaynakları, bütçe biz velilere, halka aittir, kamusal eğitim için kullanılmak zorundadır. Yüz yüze eğitim ve telafi eğitimi için acilen bütçe ayrılmalıdır.
-40-50-60 kişilik sınıflarda Sağlık Bakanı’ nın da belirttiği 2 m’ lik mesafenin sağlanması imkansızdır. Sınıf mevcutları azaltılmalı, acilen yeterli öğretmen ataması yapılmalı ve ek derslik sağlanmalıdır.
-Aşı en temel kamusal haktır, aşılanma yaygınlaştırılmalıdır. Bilgilendirme için kampanyalar yürütülmelidir.
-Tüm eğitim kurumlarında hijyen, temizlik sağlanmalı, gerekli fiziksel koşullar hayata geçirilmelidir.
-Şeffaf bilgi en temel hakkımızdır. Okulların çevrimiçi platformlarında yapılan hazırlıklar, alınan önlemler paylaşılmalıdır.
-Eğitim alanında alınacak tüm kararlar alanın özneleri ile birlikte kararlaştırılmalıdır."

veli-der-den-surdurulebilir-egitim-talebi-siniflari-seyreltin-917542-1.veli-der-den-surdurulebilir-egitim-talebi-siniflari-seyreltin-917543-1.veli-der-den-surdurulebilir-egitim-talebi-siniflari-seyreltin-917568-1.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun