birgün

7° AÇIK

EĞİTİM 21.10.2020 06:44

Veliler de öğretmenler de endişeli

Veliler de öğretmenler de endişeli

HABER MERKEZİ

Öğretmen Akademisi Vakfı (ÖRAV), koronavirüs sürecinde ebeveynlere ve öğretmenlere odaklanan "Pandemi Döneminde Gündelik Pratikler, Algı ve Eğitim İhtiyaçları Araştırması"nın raporunu yayınladı.

Araştırma, öğretmenlerin yüzde 85'inden fazlasında öğrenme kaybına yönelik kaygının oldukça yaygın ve büyük boyutlara ulaşmış olduğunu gösterdi.


Raporda öğretmenlerin ortak noktası ise hem kendileri hem de öğrencileri için teknolojik araç sahipliği ve dijital okuryazarlıktaki yetersizlikten şikayet ettiği belirtildi.

ÖRAV Genel Müdürü Füsun Çürüksu, öğrencilerde öğrenme kaybı gerçekleştiğine yönelik kaygıdan, yeni dönemde öğrencilerin "derse boğulmasına" ve dolayısıyla yeni kayıplar yaşamalarına yol açabileceğinden endişe duyduklarını belirtti.

Öte yandan veliler de çocukların eğitim hayatında "geri kalmalarından" büyük endişe duyuyor. Araştırmaya katılan her 10 ebeveynden 8'i, karantina sürecinin çocukların eğitim durumunu olumsuz etkilediğini belirtti. Ebeveynlerin yüzde 20'si evden/uzaktan eğitimi okuldaki eğitime göre daha verimli bulurken, araştırma her 10 ebeveynden 6'snını online eğitimlerin işe yaramadığını düşündüğünü ortaya koydu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız