birgün

23° PARÇALI AZ BULUTLU

ÇALIŞMA YAŞAMI 10.08.2020 10:25

Vestel: Normalleşme sonrası vakalar arttı, pozitif vaka oranı yüzde 2 seviyesinde

Vestel Beyaz Eşya Genel Müdürü Erdal Haspolat, normalleşme sürecinin başladığı 1 Haziran'dan sonra vakaların arttığını söyledi. Hastalık nedeniyle bugüne kadar 2 işçinin hayatını kaybettiğini belirten Haspolat, 19 bin çalışanın bulunduğu Vestel'de pozitif vaka oranının ise yüzde 2 seviyesinde olduğunu belirtti.

Vestel: Normalleşme sonrası vakalar arttı, pozitif vaka oranı yüzde 2 seviyesinde

BİRGÜN İZMİR

Vestel'in Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren fabrikası Vestel City'de, Vestel Beyaz Eşya Genel Müdürü Erdal Haspolat, Manisa’daki yerel basına konuştu. Haspolat, normalleşme sürecinin başladığı 1 Haziran'dan sonra vakaların arttığını söyledi.

Haspolat, hastalığın ilk ortaya çıktığı günden bu yana sıkı önlemler aldıklarını ileri sürerken, “Özellikle 1 Haziran'a kadar şirkette bir tane bile pozitif vaka görülmemişti. Ancak normalleşme süreci yani 1 Haziran sonrasında vakalar arttı. 1 Haziran'da normalleşme sürecine geçilmesine rağmen Vestel özelinde tedbirler gevşetilmedi” dedi.

"POZİTİF VAKA ORANI YÜZDE 2 SEVİYESİNDE"

Manisa Kulis’in haberine göre, hastalık nedeniyle bugüne kadar 2 işçinin hayatını kaybettiğini belirten Haspolat, 19 bin çalışanın bulunduğu Vestel'de pozitif vaka oranının ise yüzde 2 seviyesinde olduğunu ileri sürdü.

"Türkiye'de ilk vakanın görüldüğü 11 Mart tarihinde aksiyon planlarımızı ivedilikle devreye aldık" diyen Haspolat, "Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan tüm öneri ve yönergeleri takip ederek fabrika içine gerekli tüm tedbirleri oluşturduk. Çalışanlarımız için önce insan sağlığına odaklanan endüstriyel mükemmellik vizyonumuz çerçevesinde dünya standartlarında bir çalışma ortamı sağladık” ifadelerini kullandı.

vestel-normallesme-sonrasi-vakalar-artti-pozitif-vaka-orani-yuzde-2-seviyesinde-766838-1.

Haspolat, koronavirse karşı alınan önlemleri ise şöyle sıraladı:

>> Şehirler ve uluslararası seyahat planları gözden geçirilerek, aciliyeti olmayan seyahatlerin ertelenmesini istedik. Zorunlu olmayan yurtdışı seyahatlerinin üst yönetim onayı ile gerçekleştirilmesi ve seyahatle ilgili insan kaynaklarının bilgilendirilmesine karar verdik.

>> Öksüren, ateşi olan (37,8 derece üzeri) ve nefes almakta zorlanan bir personelimizi gerekli önemler dahilinde en yakın sağlık kuruluşuna naklediyoruz.

>> Tesislerimize girişlerin yalnızca temel personel ile sınırlandırılması sağladık ve tüm girişler alından önlemler dahilinde kontrollü bir şekilde sağlanıyor. Buna ek olarak ziyaretçi kısıtlaması uygulaması başlattık.

>> Yurtdışı seyahatten dönen tüm kişiler ve yabancı ziyaretçilerin revir kontrolü sonrası sahaya alınması sağladık. Çalışanlarımızın iş seyahati dönüşü 14 gün süreyle evden çalışılma imkanını sağladık.

>> Risk grubunda yer alan çalışanlarımızı (gebe, engel durumu olanlar, kronik hastalığı olanlar, ileri solunum yolu hastalığı, vücut immunite yetmezliği problemi olanlar) belirledik ve bu gruptaki çalışanlarımız için işyeri hekimlerimizin sorumluluk alanı içinde gerekli önemleri aldık.

>> Bypass, stent, pil vb. girişimsel kardiyak patolojisi olan, koah ve benzeri ileri solunum sistemi rahatsızlığı olan, immun yetmezliği olan, kanser tedavisi gören ve geçmişte görmüş olan ve immun supresyon tedavisi gören, organ nakli geçirmiş olan çalışanlar doktor raporu ile evden çalışmaya başladı. Yanı sıra beyaz yakalı 60 yaş ve üzeri çalışanlarımız evden çalışıyor. Mavi yakalı 60 yaş üzeri çalışanların idari izinli sayıldı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız