birgün

18° AÇIK

YAŞAM 08.06.2021 15:02

VİDEO | Çin’deki ‘firari’ fil kafilesi, 500 kilometre uzakta dinlenirken görüntülendi

Çin’de bir doğal koruma alanından kaçan 15 fil, yola çıktıkları bölgeden 500 kilometre uzaklığa ulaştı. Filler en son, ormanlık bir alanda dinlenirken görüntülendi.

VİDEO | Çin’deki ‘firari’ fil kafilesi, 500 kilometre uzakta dinlenirken görüntülendi

Çin’in güneybatısındaki doğal koruma alanından 500 kilometre uzaklaşan 15 filin Kunming kentine doğru yaklaştığı bildirildi. 15 filin dinlenme molası verdikleri anlar görüntülendi.

Ülkenin güney batısındaki Yunnan eyaletinde bulunan bir doğal hayatı koruma parkından kaçan 15 filin kuzeye ilerleyişi sürüyor.

​Rotaları üzerindeki mısır tarlalarındaki ekinlerin tamamını yiyen, bir su tankındaki bütün suyu içen ve 56 hektarlık tarım alanına zarar veren yabani Asya filleri çiftçilerde ve halkta korkuya neden olurken, firari kafileden yeni görüntüler geldi.

Yaklaşık 7 milyon nüfusu bulunan Kunming şehrine doğru ilerleyen ve aralarında 3 yavru da olan fillerin yorgun düştükleri ve mola verdikleri görüntülendi.

Fotoğraflarda, fillerin Xinyang şehrinin yakınlarındaki bir ormanda yattıkları görülüyor.

Filler, geçen günlerde de yerleşim yerlerinde görüntülenmişti.

Çin devlet haber ajansı Şinhua, yaşadıkları ormanlık alanda yiyebilecekleri bitkilerin azalması sonucu göç etme içgüdüsü ile kuzeye yöneldiklerini belirtmişti.

Çin devlet televizyonu CCTV de fillerin verdiği zararın değerinin yaklaşık 1.1 milyon dolar olduğunu açıklamıştı.

Yetkili Chen Mingyong, bu olayın, Çin’de fillerin en uzun mesafeli göçü olduğunu vurgulamıştı.

Şinhua, 1980'lerde 193 olan Yunnan'daki fil sayısının günümüzde 300'lere çıktığını bildirdi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol