Mersin'e bağlı Tisan’ın batı kesimindeki yarımadaya 1079 adet villa, 12 dükkân ve bir otel yapılacak.

Kaynak: Haber Merkezi
Villa projesi bir de otel doğurdu

ABİDİN YAĞMUR

Türkiye’nin en güzel koyları arasında gösterilen Mersin’in Silifke ilçesindeki Tisan koyunun doğu kısmı, 1970’lerde dönemin askeri ve sivil bürokrasisinin kurduğu kooperatif eliyle yapılaşmaya açılmıştı. Koyun batı kesimi de şimdilerde bir başka kooperatif eliyle yapılaşmaya açılıyor. Tisan koyunun batı kısmında inşaat izni alan kooperatif şirket ortaklığı Tisan’ı adeta betona boğacak. 161 bin metrekarelik alanda 1079 adet villa, 12 dükkân ve 124 odalı otel yapılacak. Şirket bu proje için 480 milyon lira harcayacak.

AKP ve MHP’li Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi üyelerinin oyuyla geçen yıl yapılaşmaya açılan Silifke’deki Tisan koyunun el değmemiş alanlarında villa yapacağını ilan eden şirket-kooperatif ortaklığı, 'ÇED gerekli değildir' raporu almış ve inşaat çalışmalarına başlamıştı.

Şirket, projesinde revizyona gitti ve villa sayısını azaltıp yerine 124 odalı bir otel ekledi.

Şirket projedeki bu değişikliğin ardından yeniden 'ÇED gerekli değildir' belgesi için başvurdu ve belgeyi aldı.

DÜKKAN SAYISI ARTTI, OTEL EKLENDİ

Şirketin ÇED raporunda projenin ayrıntılarına da yer verildi. Rapora göre göre şirket Tisan koyunun batı kesimindeki yarımada üzerinde bulunan 3067 ve 3068 numaralı parseller üzerinde proje yapacak. Bu iki parselin toplamı 161 bin 722 metrekareyi buluyor.

Projenin ilk halinde 285 blok, 1150 konut ve 7 dükkan yapılacağı belirtiliyordu. Revizyon projede ise konut sayısı 1079’a düşürüldü, dükkan sayısı 12’ye çıkarıldı ve bir de otel eklendi.

FARKLI BÜYÜKLÜKLERDE VİLLALAR OLACAK

Proje dosyasına göre 3068 numaralı parselde, 2+1, 3+1, 5+1 ve 6+2 özelliklerinde dubleks, tripleks dairelerden oluşan 99 blok, 775 daire ve 124 odalı 2 yıldızlı 1 adet otel yer alacak. 3067 numaralı parselde ise 2+1 özelliklerinde daireler ve 3+1 dubleks dairelerden oluşan toplam 40 blok, 304 daire yapılacak.

PROJESİ BEDELİ 480 MİLYON LİRA

Şirketin ÇED dosyasına göre konu projesi için belirlenen proje bedeli 450 milyon liraydı. Revize projede aynı ÇED alanı içinde konut sayıları azaltıldı ve rezidans bloğu yerine otel kurulması planlandı. Böylece toplam proje bedeli 480 milyon liraya çıktı.

KADINLARA ÖZEL PLAJ, HAVUZ VE AQUAPARK

Proje dosyasında yer alan bilgilere göre şirket Tisan’da villa ve otel yapmakla yetinmeyecek. Villa sahiplerine özel bir plaj ve iskele alanı da oluşturulacak.

Kadınlara özel plaj, havuz ve aquaparkın yapılacağı, bunun yanı sıra ortak kullanıma açık plaj, havuz ve aqupark olacağı da proje dosyasında belirtiliyor.

Şirket ayrıca 800 kişilik amfi, spor merkezi, sağlık merkezi gibi sosyal donatı alanları yapmayı da taahhüt ediyor.

ÜYELİK 4 MİLYON 800 BİN LİRA

Faras Akdeniz Yapı Kooperatifince Faras İnşaat adlı şirkete yaptırılacak projeye kooperatif üyesi olarak katılmak isteyenlerin 3 milyon 900 bin liradan başlayıp 4 milyon 800 bin liraya kadar çıkan  üyelik bedelini yatırması gerekiyor.