birgün

22° AÇIK

GÜNCEL 29.03.2020 07:59

Virüse karşı seferberlik

Koronavirüsle mücadelede belediyeler de teyekkuza geçti. Birçok belediye kentleri köşe bucak deterjanla temizledi. Belediyeler ayrıca evden çıkma yasağı olan 65 yaş üstü yurttaşlar için birçok planı devreye soktu

Virüse karşı seferberlik

Oktay Evsen

Ülkede vaka sayısının hızla artmasıyla birlikte belediyelerde önlemlerini artırdı. Belediyeler, sokakları köşe bucak dezenfekte etme işlemlerini sürdürüyor. Ayrıca belediyeler evden çıkma yasağı uygulanan yaşlıların ve 'Evde kal' çağrısına uyan yurttaşların ihtiyaçlarını gideriyor.

Yeşil alanlar dezenfekte edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı bünyesinde Avrupa ve Anadolu yakalarında bulunan oyun parkları dezenfekte edildi. Toplu taşıma araçlarında seyrek oturma düzeni uygulanması yeni koronavirüs tedbirleri kapsamında artırıldı.

Dezenfekte sürüyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi de koronavirüse karşı kentte birçok önlem aldı. Sokakları ve iş yerlerini ve toplu taşıma araçlarını dezenfekte eden belediye ihtiyaç sahipleri için yardım kampanyası başlattı.

Semt pazarlarında önlem

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin aldığı karar doğrultusunda semt pazarlarında temel gıda ve temizlik maddesi dışında bir şey satılmayacak, sebze ve meyve seçilmeyecek, pazarcılar tarafından önceden poşetlenip satışa sunulacak.


Yıkım saatleri değiştirildi

Avcılar Belediyesi'nin yeni aldığı karara göre uzaktan eğitim alan öğrenciler ve 65 yaş ve üstü ilçe sakinleri de göz önüne alınarak eski binaların yıkımı saat 12.30'dan önce yapılamayacak. Ayrıca belediye, aşevi hizmetinin kapasitesini artırma kararı aldı.

Çöpler evden alınıyor

Balıkesir Edremit Belediyesi, sokağa çıkması kısıtlanan; 65 yaş üstü yaşlıların, engellilerin ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşların çöplerini evlerinden
alıyor.

Işıklarda 'evde kal' uyarısı

ISPARTA Belediyesi'nce koronavirüs önlemleri kapsamında farkındalık oluşturmak için kent merkezindeki sinyalizasyon ışıklarına uyarı notu koyuldu. Kırmızı ışıkta 'evde kal', yeşil ışıkta 'eve git' hatırlatmaları yansıyor.

En yaşlı ilde sokaklar boş

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, yüzde 18,8 ile yaşlı nüfus oranının en yüksek olduğu il Sinop'ta, 65 yaş ve üzerindekilerin sokağa çıkma yasağına uymasıyla sokaklar boşaldı. Dışarıda görülen az sayıda kişi de polislerce evine bırakıldı.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız