birgün

29° AÇIK

SPOR 20.01.2021 10:43

Wushuda yeni perde: Şampiyonlukları da sahteymiş

Wushuda yeni perde: Şampiyonlukları da sahteymiş


Eren Tutel

Usulsüzlükleriyle gündemden düşmeyen Türkiye Wushu Federasyonu'yla (TWF) ilgili her geçen gün yeni bir gerçek daha açığa çıkmaya devam ediyor.

Daha önce BirGün'ün ortaya çıkardığı belgelerle aynı turnuvaya hem hakem hem sporcu olarak katıldığı anlaşılan TWF Başkanvekili Abdurrahman Akyüz'ün kızı Elif Akyüz'ün iddia ettiği gibi yedi dünya şampiyonluğu yok. Akyüz, 7 defa dünya şampiyonu olduğunu iddia etse de Uluslararası Wushu Federasyonu'nun (IWUF) resmi sitesinde yer alan bilgilerde bu sayı sadece bir.

2011'de Ankara'da düzenlenen dünya şampiyonasında birinciliğe uzanan Elif Akyüz'ün o şampiyonluğu da büyük tartışma yaratmıştı. Abdurrahman Akyüz'ün kızının şampiyon olması için hakemlere rolex saat ve bir miktar para verildiği iddia edilmişti.

Elif Akyüz'ün kazandığını iddia ettiği diğer 6 dünya şampiyonluğu ise resmi şampiyonluk statüsü taşımıyor. Sporun içinden gelenlere göre festival şeklinde geçen bu şampiyonalarda wushunun popülerleşmesi amaçlanıyor ve aynı branşta yarışan birçok sporcuya madalya veriliyor.

Ayrıca Abdurrahman Akyüz'ün diğer çocukları Necmettin Erbakan Akyüz'ün iddia ettiği gibi 5, Fatma Akyüz'ün ise üç dünya şampiyonluğu bulunmuyor. Bu iki sporcunun düzenlenen hiçbir resmi dünya şampiyonasında madalya kazanabilmiş değil.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol