birgün

16° HAFİF YAĞMUR

GÜNCEL 27.10.2021 15:47

"Ya çeteler ya demokrasi" diyen SOL Partililere "Cumhurbaşkanı’na hakaret" davası

SOL Parti İl Yöneticisi Damla Atalay ile SOL Parti Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Deniz Demirdöğen’e “Cumhurbaşkanı’na alenen hakaret” iddiasıyla dava açıldı. Atalay ve Demirdöğen’in 1 yıldan 4 yıla kadar hapsi istendi.

"Ya çeteler ya demokrasi" diyen SOL Partililere "Cumhurbaşkanı’na hakaret" davası

HABER MERKEZİ

Devlet-mafya-siyaset ilişkisi ile tek adam rejimine karşı 28 Mayıs’ta İstanbul’da düzenlenen basın açıklamasına katılan SOL Parti yöneticilerine dava açıldı.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen iddianamede, İstanbul SOL Parti İl Yöneticisi Av. Damla Atalay ile SOL Parti Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Av. Deniz Demirdöğen’e ‘Cumhurbaşkanı’na alenen hakaret’ suçlaması yöneltildi.

Savcılık tarafından hazırlanan iddianame, İstanbul Anadolu 54’üncü Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken SOL Partililer hakkında 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

İDDİANAMEDE İKTİDARA ELEŞTİRİLER VAR

Savcılığın düzenlediği iddianamede, 28 Mayıs’ta Kadıköy Osmanağa’da düzenlenen basın açıklamasına değinildi. Deniz Demirdöğen’in basın açıklamasında kullandığı sözlere yer verilen iddianamede, AKP iktidarına yönelik eleştirileri aktarıldı. Demirdöğen’in parti yöneticileri hakkı başlatılan soruşturmalara ilişkin ifadeleri de yer aldı.

Av. Damla Atalay’ın ise AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik eleştirileri suçlama gerekçesi yapıldı. İddianamede Atalay’ın şu sözlerine yer verildi: “AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çarşamba günü muhalefete yönelik saldırı girişimini savunmakla kalmayıp ‘bunlar daha iyi günler' dedi. Çürümüş iktidarlarını korumak için ellerinde tehdit ve sopadan başka bir şey kalmadı! Bu düzen uyuşturucu ağlarından özelleştirme yağmalarına; ihalelerden yandaş müteahhitlere çeteleşmiş mafyalaşmıştır.”

ERDOĞAN’IN ONURU KIRILMIŞ

İddianamede, SOL Partililer hakkında soruşturma başlatılması için 14 Eylül’de Adalet Bakanlığı’ndan izin alındığı da belirtildi.

İddianamede, Atalay ve Demirdöğen’in kullandığı ifadelerin Erdoğan’ın onurunu kırmaya yönelik olduğu öne sürüldü.

SOL Partililerin Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği belirtilen iddianamede, 1 yıldan 4 yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi. İddianame, İstanbul Anadolu 54’üncü Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilirken ilk duruşma 11 Ocak’ta görülecek.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol