birgün

19° PARÇALI BULUTLU

YEŞİL BİRGÜN 27.03.2021 20:17

Ya Kanal Ya İstanbul: Marmara Denizi'nde canlı kalmayacak

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, Kanal İstanbul Projesi'ne karşı Kadıköy Rıhtım'da eylem yaptı. İstanbul Tabip Odası Denetim Kurulu Üyesi Dr. Nazmi Algan, "Sular kirlenecek, Marmara Denizi'nde canlı kalmayacak" diye uyardı.

Ya Kanal Ya İstanbul: Marmara Denizi'nde canlı kalmayacak

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, Kanal İstanbul Projesi'ne karşı Kadıköy Rıhtım'da eylem yaptı.

Ticari alanları ve limanı konut alanına dönüştürüldüğü ortaya çıkan Kanal İstanbul’a karşı düzenlenen eyleme katılanlar bisikletleri ile geldi. Eylemde, "Yaşam alanlarımızı yok etmenize, beton bir İstanbul'a hayır", "İstanbul'un doğal yaşam alanlarının; sermayenin emrine verilmesine asla izin vermeyeceğiz", "Ormanlar sincapların, nehirler balıklarındır" diye sloganlar atıldı.

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu adına konuşan Ali Sunar, eylemde yaptığı açıklamada, “Halk bu talan projesini istemiyor, binlerce kişi itiraz dilekçesi verdi. Onlarca kurum ve birey dava açtı. Keşif kararını alan mahkeme bir türlü bilirkişi atamıyor fakat ihale hazırlıklarına hız verdiklerini açıklıyorlar. Bir kez daha ‘atı alan Üsküdar’ı geçti’ diyerek yeni hukuksuzluklara imza atmaya çalıştıklarının farkındayız” dedi.

BİNLERCE KAMYON YOLLARA DÜŞECEK

Eylemde İstanbul Tabip Odası adına konuşan Dr. Nazmi Algan, "Sular kirlenecek, Marmara Denizi'nde canlı kalmayacak" diyerek projeye tepki gösterdi. Algan, "En başından beri Ya Kanal Ya İstanbul Platformu'nun içindeyiz. Ve bu rant projesine sonuna kadar karşıyız" dedi. Projeye karşı çıkmak için çok fazla sebep olduğunu vurgulayan Algan, şöyle konuştu:

"Öncelikle kendi halk sağlı açısından birkaç noktanın altını çizmek istiyorum. Milyonlarca metreküp hafriyat olacak. Binlerce kamyon yollara düşecek. Bunun yarattığı çevre kirliliği, bunun yarattığı toz duman. Havaalanını inşa ederken orada 43 işçi öldü, iş kazalarında, trafik kazalarında. Bunun yaratacağı iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili problemler, burada yaratılacak olan gürültü kirliliği... Bütün bunları göz önünde bulundurmak lazım.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol