birgün

8° HAFİF YAĞMUR

ÇEVRE 16.09.2019 20:19

Ya sıfır karbon ya ‘sıfır gelecek’

Ya sıfır karbon ya ‘sıfır gelecek’

KARDELEN TATAR

23 Eylül’de New York’ta yapılacak olan ve genç iklim aktivisti Greta Thunberg’in de katılacağı Birleşmiş Milletler İklim Eylem Zirvesi öncesinde iklim aktivistleri eyleme hazırlanıyor. Çocuklar ve gençlerin başını çektiği eylemler için 20-27 Eylül tarihleri “Küresel iklim grevi haftası” olarak belirlendi.

117 ülkede 2500 iklim grevinin yapılacağı eylemlere Türkiye’den de oldukça yoğun bir katılım bekleniyor. “Sıfır Gelecek” adı altında bir araya gelen yaşam savunucuları 20 Eylül’de ve sonrasında gerçekleşecek etkinliklerle iklim krizini ülke kamuoyunun gündemine taşıyacak, yetkilileri kadar sıfır karbonlu bir geleceğe yönelik somut adımlar atmaya çağıracak.

BirGün’e konuşan 13 yaşındaki İklim aktivisti Ege Edman, 20 Eylül günü Ayvalık’ta eylemlere katılacağını söyledi. “İklim krizi ile mücadele etmek sadece bir kuşağın altından kalabileceği bir iş değil” diyen Ege, her yaştan kişiyi eylemlere katılmaya çağırarak “20 Eylül Cuma günü çocuk ya da yetişkin herkes, birlikte grevdeyiz. Lütfen bizi yalnız bırakmayın” dedi.

“Ya sıfır karbon gelecek ya da sıfır gelecek” diyen Sıfır Gelecek’in eylemler boyunca yetkililere sunacağı talepleri ise şöyle:

  • İklim krizini gerçekte olduğu gibi, yani bir acil durum olarak ele alın ve “iklim için acil durum” ilan edin.
  • İnsan kaynaklı bir iklim felaketini önlemek için, sıcaklık artışı sanayi devrimi öncesi zamana göre maksimum +1,5 ° C ile sınırlandırın.
  • Fosil yakıtların ve iklimin tahribatının tüm finansmanlarını derhal sonlandırın.
  • Sera gazı emisyonunun en önemli kaynaklarından biri olan termik santral projelerini canlı yaşamı daha fazla tehdit etmeden acilen durdurun.
  • Yenilenebilir enerjinin gelişimi için tüm engelleri kaldırın ve herkesin temiz, yenilenebilir enerjiye erişebilmesi için finansman programları oluşturun.
  • İklim adaletini sağlayın.
  • İnsanların ve tüm canlıların sağlığını olumsuz etkileyen, ekosistemi tehdit eden, toprakta olması gereken karbonun atmosfere salımına neden olan endüstriyel tarım ve hayvancılık yerine, doğa dostu üretim yöntemleri teşvik edin.
  • Ölçeği ve gerekçesi ne olursa olsun doğaya zarar veren, akla, bilime dayanmayan her türlü kentsel-kırsal projeyi durdurun. Güçlü toplu taşıma sistemleri ve sıfır emisyon taşımacılığın uygulanmasını sağlayın.
  • Dünyanın ciğerlerine saygı gösterin ve ormansızlaşmayı sonlandırın. Yerli halkların ve yerel toplulukları topraklarının hakimi olarak kabul edin. Ormansızlaşmış alanları yeniden ağaçlandırın. Nesli tükenmekte olan türleri koruyun ve bu konuda sürdürülebilir çalışmalar yapın.
  • İklim krizinin nedenleri ve etkileri hakkında ekonomik ve politik düzeyde doğru bilgi verin. Bu doğrultuda toplum bilinçlendirme çalışmalarına öncelik verin. Okullardaki müfredata iklim krizini dâhil edin.

EYLEMLERE DESTEK VER!

20 Eylül Cuma günü düzenlenecek etkinliklere özellikle çocukların katılımının yüksek olması bekleniyor. Çocuklarının etkinliklere katılma isteğine ebeveynlerin destek olması çağrısı yapan “Gelecek için cumalar” (FridaysforFuture) çocukları “Etkinliklerde yetişkinlerin rolü eylem çağrısını dinlemek ve büyütmek” diyor. İstanbul, Muğla, Antalya, Ankara, Balıkesir, İzmir ve Çanakkaler başta olmak üzere birçok ilde yapılacak olan eylem, söyleşi, konser ve yürüyüşlerle ilgili detaylı bilgilere sifirgelecek.org adresinden ulaşılabilir.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız