birgün

11° PARÇALI BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 12.01.2021 13:00

‘Yakın İlişkilerde Şiddet ve İstismar’ kitabı çıktı

‘Yakın İlişkilerde Şiddet ve İstismar’ kitabı çıktı

“Yakın İlişkilerde Şiddet ve İstismar” kitabı Apamer Psikoloji Yayınları’ndan çıktı. Kitap, kişilerarası şiddetin geleneksel alanlarını ve aile dışındaki yakın istismar biçimlerini incelemesiyle hem sosyolojik hem de psikolojik bir odak sunuyor ve yakın ilişkilerde istismar sorununu ele almak için uygun sosyal, yasal, politik ve kişisel yanıtlar için bir çağrı ile sona eriyor.

Kitabın yazarları Cindy L. Miller-Perrin, Robin D. Perrin ve Claire M. Renzetti. Kitabın Türkçe çevirisine ise Sena Gürdoğan imza attı.

KİTABIN KONUSU

Kadınlar, çocuklar ve yaşlıların kendi evlerinde mağdur edilme ihtimalleri, şehrin en tehlikeli sokaklarında olduğundan daha fazladır. Son derece cesur görünen bu iddia, mevcut araştırmalar tarafından destekleniyor. Yakın ilişkilerde şiddet ve istismar, yeni doğmuş bebeklerden yaşlılara kadar her yaştan insanı etkileyen yaygın ve yıkıcı bir sorun. Sorunun en kritik yanlarından biri ise, bu şiddet ve istismarın, evlerin kapalı kapıları arkasına saklanmış ve toplumun görüş alanından büyük ölçüde gizlenmiş oluşu.

Yazarlar, mağdurlara nasıl davranılacağı ve gelecekteki yakın şiddetinin nasıl önleneceği konusundaki anlayışı geliştirmek amacıyla yakın ilişkilerde şiddete ve istismar karşısında oluşan profesyonel ve sosyal tepkiyi, yaşanan gerçek şiddet olaylarına da atıfta bulunarak açıklayıcı ve duyarlı bir biçimde ele alıyor.
Editöryal bir çalışma olarak hazırlanan bu kitap zengin kaynakçasıyla bir başvuru kaynağıdır. Şiddet ve istismar konularında sahada etkin bir biçimde yer alan yazarlar, teorilere ve pratik süreçlere hakim deneyimli uzmanlardır.

Bu kitabın gerçek gücü, konuyu tarihsel açıdan inceleyerek başlaması ve ardından teori ve araştırmaya geçerek aile içi şiddeti gelişimsel olarak ele almasıdır. Düzenli, aydınlatıcı ve geniş kapsamlı olan bu eserle hedeflediğimiz, ciddi bir sosyal problem olan yakın ilişkilerde şiddet ve istismarın üzerini örten gizlilik perdesini kaldırmak amacıyla konu hakkında bilinenlere ışık tutmaktır; böylece bu sorunu durdurmaya yönelik çabalar da hareket kazanabilir.

YAZARLAR

* Cindy L. Miller-Perrin: Pepperdine Üniversitesi’nde Psikoloji Ordinaryus Profesörüdür. İstismara uğramış, gelişimsel olarak gecikmeli ve diğer sorunlu çocuklar ve aileleriyle birlikte çalışmış olan lisanslı bir klinik psikologdur. Doktor Miller-Perrin; çocuk istismarı, aile içi şiddet, iş ve yaşam amacı ve üniversite öğrencilerinde inanç gelişimi gibi çeşitli konuları kapsayan çok sayıda dergi makalesi ve kitap bölümü hazırlamıştır.

* Robin D. Perrin: Malibu, California’daki Pepperdine Üniversitesi’nde sosyoloji profesörüdür. Onun araştırma alanları ve yayınları, kişilerarası şiddet, sapma teorisi, sosyal problemlerin sosyal yapılandırılması ve din sosyolojisi alanlarındadır. Doktora çalışmalarının ardından Washington, Seattle’daki Seattle Yazarlar Hakkında Pacific Üniversitesi’nde Sosyoloji yardımcı profesörü olarak görev yapmıştır.

* Claire M. Renzetti: Kadına Yönelik Şiddet Araştırmaları Merkezi’ndeki Judi Conway Patton Daimi Profesörü ve aynı zamanda Kentucky Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Profesörü ve Başkanıdır. Profesyonel dergilerde 21 kitap ve çok sayıda kitap bölümü ve makalesi yazmış veya editörlüğünü yapmıştır. Araştırmalarının çoğu, sosyal ve ekonomik olarak ötekileştirilmiş kadınların şiddet içeren mağduriyet deneyimlerine odaklanmıştır. Amerikan Kriminoloji Derneği Kadın ve Suç Bölümü Saltzman Ödülü ile onurlandırılmıştır ve aynı zamanda Sosyal Sorunları Araştırma Derneği’nden Lee Founders Ödülü’nün sahibidir.

* Sena Gürdoğan: 1993 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduğunda halihazırda farklı yayınevlerinde çevirmenlik ve editörlük yapıyordu. Çevirdiği başlıca kitaplar arasında Mindfulness, Borderline Kişilik Bozukluğu olan Birini Sevmek, Absent: Yeşil Peri ve Fluxus Feminus kitapları vardır. Şu anda Apamer Psikoloji Yayınlarında Yayın Koordinatörlüğü görevini üstlenmiş olan çevirmen, aynı zamanda gelecek yıl çıkacak Labinlima isimli bilim kurgu eserinin de editörlüğünü yapmaktadır.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız