Tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi'nde ilk kez yüz yüze röportaj veren eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, çözüm süreci, erken seçim, HDP’deki 'muhataplık' tartışması” sorularına yanıt verdi.

Yaklaşık 5 yıldır tutuklu olan Selahattin Demirtaş ilk kez yüz yüze röportaj verdi

Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunan eski Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ilk kez yüz yüze röportaj verdi. Demirtaş, HDP'yle ilgili son dönemde başlayan ‘muhataplık’ tartışmasından çözüm süreci ve erken seçim konularına kadar kadar pek çok konuda değerlendirmelerde bulundu.

Kısadalga'dan Beril Eski'ye konuşan Demirtaş, "Çözüm sürecinde yanlış giden neydi?" sorusuna, "En büyük eksiklik, çözüm sürecinin yeterince şeffaf olmaması, kamuoyuna ve halka mal edilememesi ve TBMM’ye taşınamamasıydı” yanıtını verdi.

Çözüm sürecinden kurumsal olarak sorumlu olanların kişiler değil, TBMM olması gerektiğine dikkati çeken Demirtaş, “Ancak biz o dönemde maalesef ki bunu aşamadık. CHP’yi sürece dahil edip meseleyi Meclis’e taşımak için çok uğraştık. Ancak hep engellerle, bariyerlerle karşılaştık. Örneğin, Erdoğan her şey kendi kontrolünde olsun istiyordu. Düşünün ki HDP’nin eş genel başkanları olarak çözüm sürecinde bir defa bile Erdoğan ile yüz yüze görüşemedik” diye konuştu.

‘PKK’NİN SİLAH BIRAKMASINA ON GÜN KALMIŞTI’

Demirtaş, şöyle devam etti:

“Türkiye toplumu şundan emin olsun ki, 28 Şubat 2015 Dolmabahçe Mutabakatı'ndan sonra PKK’nin Türkiye’ye karşı silahlı mücadeleyi bırakmasına sadece on gün kalmıştı. Ama Erdoğan buna izin vermedi. Akil İnsanlar Grubu adlı sivil grup, son bir defa İmralı’ya gidecekti. Oradan silahların tümden devre dışına çıkarıldığı mesajını alıp gelecekti. Gerisini artık demokratik siyasetle ve parlamentoda hep birlikte çözecektik. Kalıcı barışın kendisine ve partisinin oy oranına olumlu yansımayacağını görünce süreci bitirdi, Erdoğan. Akil İnsanlar Grubunun İmralı’ya gitmesine engel olan Erdoğan’dır. “Seni başkan yaptırmayacağız” sözü bütün bunlardan sonra gelmiştir. Büyük bir çarpıtmayla, sanki süreci benim bu sözüm bitirmiş gibi yansıtarak yalan söylüyorlar. Akil İnsanlar son bir defa İmralı’ya gitsin ve silahlar devre dışı kalsın diye Dolmabahçe Mutabakatı'ndan sonra on iki defa dönemin İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı ve MİT müsteşarıyla görüşerek Erdoğan’ı ikna etmelerini istedik. Ancak hiçbiri onu ikna edemedi. “Beyefendi çok kararlı” dediler. ‘Süreç bitmiştir’ dediler. Ölümler olmasın diye tabiri caizse yalvardık adeta. Ama Nuh dediler, peygamber demediler. Çünkü çatışmanın ve kanın milliyetçiliği tırmandırıp oylarını artıracağına iman etmişlerdi. Ne yazık ki hala farklı düşünmüyorlar. Yeni bir Suriye savaşı ile seçimde oy artırma hesabı yapıyorlar.”

HDP'DE BİR MUHATAPLIK KARMAŞASI OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM’

HDP'yle ilgili son dönemde başlayan ‘muhataplık’ tartışmasına ilişkin soruyu da yanıtlayan Demirtaş, şunları söyledi:

"Ben HDP’de bir muhataplık karmaşası olduğunu düşünmüyorum. Bir parti kendini tüm sorunların çözümünün muhatabı olarak görmezse kendi varlığını inkar etmiş olur. Bunun yanı sıra, Kürt sorununun bir de silah ve şiddet boyutu olduğu için elbette başka aktörlerin de çözüme dahil edilmesi gerektiğini söylemek HDP’nin muhataplığını inkar etmek veya yadsımak anlamına gelmez. HDP’de farklı düşünenler olabilir. Ancak kurumsal görüş önemlidir ve HDP kendini gerçek bir muhatap olarak ortaya koyarak doğru bir tutum almıştır."

‘SEÇİMLERİN HAZİRAN 2023’TEN ÖNCE YAPILACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM

Demirtaş, “Erken seçim olacağını düşünüyor musunuz?” sorusuna da “Seçimlerin Haziran 2023’ten önce kesinlikle yapılacağını düşünüyorum” yanıtını verdi: “Herkes, her an seçime hazır olmalıdır. Çünkü sürdürülebilir bir yönetim yok. Her an büyük bir ekonomik çöküş yaşanabilir. Para piyasaları dahil, her şey çökebilir.”