birgün

13° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 16.10.2020 14:44

Yandaş rektör hakkındaki usulsüzlük iddiaları Meclis gündeminde

Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek’in yakınları için kadro açarak işe aldığı ve usulsüzlük yaptığı iddiaları TBMM gündemine taşındı.

Yandaş rektör hakkındaki usulsüzlük iddiaları Meclis gündeminde

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek’in yakınları ve akrabaları için kadro açtığı ve bu kişileri işe aldığı iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı'na iki ayrı soru önergesi veren Kaya, yaptığı açıklamada “Çeşitli basın organlarında, Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek’in çok sayıda usulsüz atama ve işlem yaptığı iddiaları yer almıştır” dedi.

Rektör İpek ile ilgili iddiaları sıralayan Kaya, “Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek’in; 2018 yılında kardeşi Seda İpek Gündüzalp için iki ayrı akademik kadro ilanı açtığı ve kazanmasını sağladığı, doktora denkliği olmayan Şehmus Kurtuluş’u öğretim üyesi olarak çalıştırdığı, yeğeni Elif Kılıç Sezer için Mühendislik Fakültesi Elektrik/Elektronik Bölümü’nde araştırma görevlisi kadrosu açtığı, makam şoförü Yunus Başarır'ı İletişim Fakültesi’ne fakülte sekreteri olarak atadığı, üniversitede doktorasını yapmış yıllardır kadro bekleyen çok sayıda akademisyen olmasına rağmen görevlendirme ile öğretim elemanı getirdiği iddia edilmektedir” dedi.

Rektör İpek’in eski danışmanı Ahmet Zülfü Türkoğlu ve Bilgi İşlem Daire Başkanı Cem Tekinoğlu hakkında taciz iddiaları ile 2 yıldır üniversiteye gelmedikleri ve maaş almaya devam ettikleri iddiaları olduğunu söyleyen Kaya, “YÖK’ün usulsüzlükleri tespit ettiği, ancak usulsüz uygulamaların devam ettiği de iddialar arasındadır” açıklamasını yaptı.

ANKA’nın aktardığına göre, CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde şu soruları sordu:

►Munzur Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Ubeyde İpek’in, kardeşi Seda İpek Gündüzalp için iki ayrı akademik kadro açtığı ve kazanmasını sağladığı iddiaları doğru mudur? İddialar doğru ise nasıl bir işlem yapılmıştır?

►Doktora denkliği olmayan Şehmus Kurtuluş’un Munzur Üniversitesinde öğretim üyesi olarak çalıştırıldığı iddiası doğru mudur? Doğru ise nasıl bir işlem yapılmıştır?

► Munzur Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Ubeyde İpek, yeğeni Elif Kılıç Sezer için Mühendislik Fakültesi Elektrik/Elektronik Bölümünde araştırma görevlisi kadrosu açmış mıdır? İddialar doğru ise nasıl bir işlem yapılmıştır?

► Munzur Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Ubeyde İpek, makam şoförü Yunus Başarır'ı İletişim Fakültesine fakülte sekreteri olarak atanmış mıdır? İddialar doğru ise nasıl bir işlem yapılmıştır?

► Usulsüz atamalarla göreve başlatılan kişiler görevlerine devam etmekte midir?

► Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ubeyde İpek'in görevlendirme ile öğretim elemanı getirdiği, doktorasını tamamlayıp yıllardır kadro bekleyen akademisyenleri beklettiği iddiaları doğru mudur?

► Üniversitedeki tecavüz iddialarına ilişkin nasıl bir işlem yapılmıştır? İlgili kişilerin 2 yıldır üniversiteye gelmedikleri ancak maaş aldıkları iddiaları doğru mudur?

► Başlatılan soruşturmaların Rektör Prof. Dr. Ubeyde İpek tarafından görevlendirilen, Fırat Üniversitesi’nden M.D. tarafından yürütüldüğü doğru mudur?

► Tüm bu iddialar için açılan ya da sonuçlanan soruşturma var mıdır? Herhangi bir soruşturma başlatılmadıysa nedenleri nelerdir? Soruşturma başlatılacak mıdır?

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol