birgün

11° PARÇALI BULUTLU

GÜNCEL 04.01.2018 08:47

Yandaş vakıflara devlet desteği sır gibi saklanıyor

CHP’li vekil Erkek, bilgi edinme kapsamında yönelttiği TÜRGEV ve Ensar’la ilgili sorularına yanıt alamıyor. Erkek, “TÜRGEV ve Ensar ülkemizin sır küpü haline geldi” diye konuştu

Yandaş vakıflara devlet desteği sır gibi saklanıyor

SEBAHAT KARAKOYUN sebahatkarakoyun@birgun.net @ssenyaprak

Fethullah Gülen’le ortaklığı bozulduktan sonra farklı cemaatler ve gerici vakıflarla işbirliğine hız veren AKP, bu kurumlara desteğini sır gibi saklıyor. AKP iktidarı döneminde kurulan, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın bir süre yönetiminde yer aldığı, kızı Esra Albayrak’ın halen Yönetim Kurulu Üyesi olduğu TÜRGEV, ülkenin dört bir yanından AKP’li belediyelerce bağışlanan ya da düşük bedellerle tahsis edilen arazilere kurulan yurtlarla, hızla büyümeye devam ediyor. CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, iki yıldır TBMM’ye birbiri ardına soru verdiği soru önergeleri, bu yöntemle sonuç alamayınca da bilgi edinme kapsamında TÜRGEV ile Karaman’daki yurtlarında yaşanan çocuk istismarıyla gündeme gelen Ensar Vakfı’na tahsis edilen kamu arazileri ve binalarıyla ilgili iddialara yanıt aradı.

Yandaşı koruyorlar
Mülkiyeti AKP’li belediyelere, Hazine’ye ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ait olan kaç sayıda taşınmazın TÜRGEV ve Ensar’a tahsis edildiğine ilişkin soru önergeleri yanıtsız kalınca bilgi edinme yöntemine başvuran Muharrem Erkek, şunları söyledi: “Farklı zamanlarda şu soruları sordum: Mülkiyeti belediyelere, Hazine’ye ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarına ait olan kaç sayıda taşınmaz, TÜRGEV’e ve Ensar’a tahsis edilmiştir? Çok basit sorular sordum. Bunların kaydının tutulmaması olanaksız. Kaydı var ve bilgisi verilmiyorsa bir şeyler gizliyorlar demektir. TÜRGEV’e ilişkin sorduğum soruya verilen yanıtta talep edilen bilgi ve belgelerin Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında olmadığı yanıtı verilmiş. Ensar’a ilişkin soruya ise Milli Emlak Genel Tebliğinin 8’inci maddesinde belirtilen prosedür yazılıp gönderilmiş. Ama herhangi bir bilgi verilmemiş. Anlaşılacağı üzeri yandaş vakıflar korunuyor”

Öğrenmek hepimizin hakkı
Tartışmalı vakıflarla ilgili iddiaların açıklığa kavuşturulması gerektiğini belirten Erkek, “Bunu öğrenmek hepimizin hakkı. Ensar yurtlarında çocukların yaşadıkları ortada. TÜRGEV, kontrolsüz biçimde büyüyor. Bu işler ülkemize, insanımıza hayır getirmiyor. Sosyal devlet ilkesi gereği, devlet kendine ait görevlerini adil biçimde yerine getirmelidir. Oysa yandaşlar hem mali olarak destekleniyorlar hem de tüm kurum ve kuruluşlar eliyle korunuyorlar. TÜRGEV ve Ensar, ülkemizin sır küpü haline gelmektedir” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız