birgün

27° AÇIK

SİYASET 29.05.2021 08:53

Yanıt vermemek Soylu’nun alışkanlığı

Yanıt vermemek Soylu’nun alışkanlığı

Mustafa BİLDİRCİN

TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Belirlenmesi Araştırması Komisyonu’nun önceki gün gerçekleştirilen toplantısına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, milletvekillerinden gelen soruların bir bölümünü yanıtladı.
Bakan Soylu’ya soru önergelerini yanıtlamamasına ilişkin eleştiriler yöneltildi. CHP ve “Diğer tüm partilerin” soru önergelerini yanıtladığını ifade eden Soylu, “Son dönemde en çok soru önergesi bana geliyor, beş binin üzerinde soru önergesi geliyor. Ben HDP’yi kategorik olarak cevaplamıyorum, onlar terör örgütüyle ilgili bağlarını reddetmedikçe yapmam ama CHP ve diğerlerinin üç aydır imzalayamadığım, yaklaşık 400-450 tane soru önergem var” ifadelerini kullandı.

‘EKŞİ YEMEDİM KARNIM AĞRIMIYOR’

CHP milletvekillerinden gelen, “Aklanın” çağrısına ise Soylu’nun yanıtı şu oldu:

“Ne yaptım ben ya? O akşam televizyona çıktım, bütün soruları sordular kamuoyunda sorulabilecek, ertesi gün Sözcü manşet yaptı, ‘Şu beş soruya cevap vermedi’ diye. Hiçbirisi benimle alakalı değil, şahsımla ve konuyla alakalı değil."
Öte yandan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun avukatı Celal Çelik, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile Soylu hakkında 10 kuruşluk dava açtıklarını duyurdu.

Çelik, dava hakkında yaptığı paylaşımda "Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun muhataba biçtiği değer gereğince..." diye de not düştü.

Soylu, Peker'in açıklamaları sonrası suç örgütleri ile ilişkileri açığa çıktıktan sonra, Kemal Kılıçdaroğlu'nu suç örgütleri ile yan yana yürümekle suçlamıştı. Soylu, Peker'e "Kemal Kılıçdaroğlu gibi ağabeyin var" diye seslenmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol