birgün

17° PARÇALI BULUTLU

KÜLTÜR SANAT 09.06.2021 19:34

Yapı Kredi Yayınları'ndan Hasan Ali Toptaş açıklaması: Gündemimizde değil

Yapı Kredi Yayınları'ndan Hasan Ali Toptaş açıklaması: Gündemimizde değil

Edebiyat dünyasında yaşanan taciz vakaları gündeme gelmiş ve çok sayıda kadın kendilerini taciz eden ünlü erkek yazarları ifşa etmeye başlamıştı. Yazar Pelin Buzluk da, yazar Hasan Ali Toptaş tarafından cinsel saldırıya uğradığını açıklamıştı.

Toptaş önce suçlamaları reddetmemiş ve özür dilemiş, ardından özrünü geri alarak ‘vicdanının rahat’ olduğu söylemişti.

Açıklamanın ardından Everest yayınları Hasan Ali Toptaş ile yollarını ayırdıklarını belirtmiş, yapımcı Müge Büyüktalaş da Toptaş’ın romanından uyarlanan “Kuşlar Yasına Gider” film projesini iptal ettiklerini duyurmuştu. Mersin Ticaret ve Sanayi Odası tarafından verilen ve bu yıl Hasan Ali Toptaş’a giden Mersin Kenti Edebiyat Ödülü de yazardan geri alınmıştı.

Yaklaşık 7 ay önce yaşananlar sonrası Hasan Ali Toptaş ile ilgili bir açıklama da Yapı Kredi Yayınları'ndan geldi.

Twitter'da bir kullanıcının "Hasan Ali Toptaş YKY'de," paylaşımına yanıt veren Yapı Kredi Yayınları, "Merhaba, bahsettiğiniz ismin kitaplarının yayınevimizden çıkması gibi bir durum gündemimizde değildir. Bilgi vermek isteriz. Teşekkürler," ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol