Yargı vicdanları yaraladı
Birgün Birgün Birgün Birgün
Telefonla bağlandığı bir televizyon programında, “Çocuklar ölmesin” dediği için 15 ay hapis cezasına mahkum edilen öğretmen Ayşe Çelik, özel bakım gerektiren 1,5 yaşındaki bebeğini geride bırakıp cezaevine konuldu. Aynı gün, milyonlarca öğrencinin geleceğini ellerinden alan kopya skandalının aktörlerinden eski ÖSYM Başkanı Ali Demir ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Çelik’in avukatı Mahsuni Karaman, “AYM’nin bu […]

Telefonla bağlandığı bir televizyon programında, “Çocuklar ölmesin” dediği için 15 ay hapis cezasına mahkum edilen öğretmen Ayşe Çelik, özel bakım gerektiren 1,5 yaşındaki bebeğini geride bırakıp cezaevine konuldu. Aynı gün, milyonlarca öğrencinin geleceğini ellerinden alan kopya skandalının aktörlerinden eski ÖSYM Başkanı Ali Demir ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Çelik’in avukatı Mahsuni Karaman, “AYM’nin bu meseleyi kökten çözmesini bekliyoruz” dedi.

Üç yıl önce katıldığı bir televizyon programındaki konuşmasındaki ifadeleri nedeniyle, “Örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılanan ve bir yıl üç ay hapis cezasına çarptırılan Ayşe Çelik, önceki gün cezaevine konuldu. Cezasının infazı daha önce üç kez ertelenen Çelik’in Anayasa Mahkemesi’nde bekleyen bireysel başvurusunun karara bağlanmaması ve yasal olarak infazın ertelenmesi süresinin dolması nedeniyle uygulanan karar, vicdanları bir kez daha yaraladı.

DERAN ANNEANNESİNE BIRAKILDI

Ayşe öğretmen, “Örgüt propagandası” yaptığı gerekçesiyle 2016 yılında 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. 20 Nisan 2018’de henüz altı aylık olan kızı Deran ile birlikte cezaevine konulan Ayşe öğretmen, Mayıs 2018’de tahliye edilerek infazı altı ay süreyle iki kez ertelendi. Erteleme süresi önceki gün dolan Ayşe öğretmen, cezaevine girdi. Bir buçuk yaşındaki kızı Deran’ın ise cezaevindeki koşullar nedeniyle anneannesine bırakıldı.

ALİ DEMİR TAHLİYE EDİLDİ

FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir ise “Silahlı terör örgütüne üyelik” suçlamasıyla sevk edildiği mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Demir’in, Ayşe öğretmenin cezaevine girdiği gün serbest bırakılması kamuoyu vicdanını rahatsız etti.

“AYM MAĞDURİYETİ ÇÖZMELİ”

BirGün’e konuşan Ayşe Çelik’in avukatı Mahsuni Karaman, “AYM’nin Çelik’in bireysel başvurusunu gündeme alıp meseleyi kökten çözeceğini umut ediyorduk fakat olmadı” dedi. İnfazın erteleme süresinin yasal olarak dolduğunu kaydeden Karaman, Ayşe öğretmenin mağduriyetinin çözülmesi için AYM’ye çağrıda bulundu.

“OBJEKTİF STANDART YOK”

Çelik’in AYM’ye yaptığı bireysel başvuru dosyasında hiçbir eksiklik olmadığını anlatan Karaman, “Başvurunun biran önce karara bağlanması önünde bir engel yok. İnfaz gerçekleştikten sonra çıkacak hiçbir karar telafi edici olmayacaktır” diye konuştu. Karaman, Ayşe öğretmenin cezasının infazının ertelendiği süre zarfında AYM’nin başvuruyu karara bağlamasını beklediklerini ancak kararın halen alınmadığını belirtti. ÖSYM eski başkanı Demir’in serbest bırakılmasına ilişkin de konuşan Karaman, “İki olayın yargısal süreci farklı ama yargının bu konularda çok objektif bir standart tutturduğunu düşünmüyoruz” dedi.

***

Skandala rağmen ‘sızdırılmadı’ dedi

Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir, tutuklama talebiyle sevk edildiği mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı. Elektronik kelepçe takılarak ev hapsinde alınması kararlaştırılan Ali Demir’in ifadesi de ortaya çıktı. Demir’in ifadesi özetle şöyle:

• ‘FETÖ ÜYESİ DEĞİLİM’ İDDİASI: FETÖ/PDY terör örgütü üyesi değilim. Hayatımın hiçbir döneminde bağlantım olmadı.

• MÜCADELE ETMİŞ: Başkanlığa başladıktan itibaren bu örgütün yarattığı tahribatı giderme çalıştım. Bunlarla mücadele ettim. O dönem örgüte yakın olana medya organlarına bakıldığında aleyhime çok sayıda yayının olduğu, hakkımda karalama kampanyası yürütüldüğü görülebilir. Görevim süresince bir numaralı hedefim ÖSYM başkanı olarak, sınav güvenliğini temin etmekti.

• ŞİFRE SKANDALINA ‘SORU SIZDIRILMADI’ YANITI: Benim döneminde, ÖSYM tarafından yapılan soruların sızdırıldığı iddiasını asla kabul etmiyorum. Hiçbir sınavın sorusu sızdırılmamıştır. En üst düzeyde önlemleri bir başkan olarak aldım. Bu sınav sorularının sızdırıldığına dair de somut bir delil mevcut değildir.

• ‘İNSANİ TEMAS’ SAVUNMASI: Cumhuriyet Savcılığı’nın iddiaları arasında yer alan tepe yönetimdeki 5 şüpheli ile 121 adet telefon irtibatım hususu benim ÖSYM başkanlığım öncesindeki döneme aittir. Bu görüşmeler öğretim üyesi olarak, işimizle ilgili akademik konularla ilgili yapılan görüşmelerdir, ya da bayram kutlaması şeklinde insanı temaslardır. Bu örgüt üyeliğini asla kabul etmiyorum.

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlarınız